Коли Нацбанк знизить ставку та відпустить курс валют: прогноз

1 рік ago admin 0


Стало відомо, коли в Україні знизять ставку та відпустять курс валют.

Так, після 1 квітня нерезиденти зможуть виводити з України відсотки, отримані від вкладень у облігації внутрішньої держпозики (ОВДП). Нацбанк вирішив скасувати обмеження, запроваджене у травні 2022 року, після консультацій з Міжнародним валютним фондом (МВФ) та Міністерством фінансів. Однак репатріювати основну суму інвестицій в ОВДП все ще не можна буде до “суттєвого зниження безпечних та макроекономічних ризиків”.

Нацбанк пояснив це рішення “взятими на себе зобов’язаннями” і тим, що робить “крок назустріч” іноземним інвесторам. При цьому в НБУ вважають, що відсоткові виплати на їхню користь за період з 1 квітня до кінця 2023 року становитимуть близько $120 мільйонів. Як зазначається, сума може збільшитись у разі додаткового придбання ОВДП іноземцями, проте за будь-яких обставин регулятор не очікує посилення тиску на міжнародні резерви України.

Таким чином, замість НБУ розраховує, що інвестори отримають стимули реінвестувати прибуток у нові держоблігації. Це мінімізує ризики прямого фінансування дефіциту держбюджету.

Крім того, у Нацбанку наголоси, що налаштовані і надалі пом’якшувати адміністративні обмеження.

Зокрема, під час дискусії Комітету з монетарної політики Нацбанку від 15 березня вісім з одинадцяти його членів висловили думку, що регулятор може перейти до зниження базової ставки раніше, ніж передбачалося в інфляційному звіті від січня. Тобто до завершення I кварталу 2024 року.

Тим часом решта учасників зустрічі виявилася ще більш ліберально налаштованою. Так, двоє членів комітету погодилися, що зниження ставки можна буде розпочати вже восени, а один “не виключив”, що умови для цього можуть сформуватися навіть раніше.

За його словами, цьому можуть сприяти швидке уповільнення інфляції, зниження тиску на валютному ринку, а також збереження міжнародних резервів на достатньому рівні, зокрема завдяки прогресу в переговорах із МВФ щодо нової програми кредитної допомоги.

Крім того, представників регулятора непокоїть ризик розростання нової фінансової кризи після банкрутства кількох західних банків.

Також там не бачать перспектив і для скасування фіксації валютного курсу найближчим часом. Однак заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук припускав, що плаваючий курс можна буде повернути ще до закінчення періоду високих ризиків безпеки.

До того ж із експертної спільноти і навіть від представників парламенту все частіше долинають заклики швидше відпустити гривню у вільне плавання. Нещодавно про це заявив член профільного комітету ВР Олексій Устенко.

Джерело @

Хвиля