До уваги ФОП – платників ЄП, які з середини податкового (звітного) періоду застосовують особливості оподаткування

2 роки ago admin 0


Фахівці Головного управління ДПС у Закарпатській області роз’яснюють питання: «В який термін ФОП – платник ЄП, який з середини податкового (звітного) періоду застосовує особливості оподаткування та щодо якого до ЄДР внесено запис про припинення підприємницької діяльності подає податкову декларацію за формою затвердженою наказом МФУ від 19.06.2015 № 578?» 

Платники єдиного податку першої та другої груп подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строк, встановлений для річного податкового (звітного) періоду, в якій відображаються обсяг отриманого доходу, щомісячні авансові внески, а також відомості про суми єдиного внеску, нарахованого, обчисленого і сплаченого в порядку, визначеному законом для даної категорії платників. Платники єдиного податку третьої групи подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду.

Форма податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця (далі – Декларація) затверджена наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578 (в редакції наказу Міністерства фінансів України від 09.12.2020 № 752) (далі – Наказ № 578). Разом з тим п.п. 9.8 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ визначено, що для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платником з особливостями, встановленими п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву. При цьому до заяви не додається розрахунок доходу за попередній календарний рік.

Суб’єкт господарювання вважається платником єдиного податку третьої групи з особливостями, встановленими п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, зокрема, з наступного робочого дня після подання такої заяви – у разі подання заяви починаючи з 01 квітня 2022 року. Відповідно до абзацу першого п.п. 9.7 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ з врахуванням п. 49.18 ст. 49 ПКУ платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для місячного податкового (звітного) періоду (крім випадків передбачених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ), – протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Форма податкової декларації платника єдиного податку третьої групи зі ставкою 2 відс. на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні затверджена наказом Міністерства фінансів України від 26.04.2022 № 124.  

Оскільки фізична особа – підприємець – платник єдиного податку виявила бажання обрати спрощену систему з особливостями оподаткування (єдиний податок третьої групи зі ставкою 2 відс.) в середині податкового (звітного) періоду, то їй необхідно відзвітуватись за податковий (звітний) період до дати обрання спрощеної системи з особливостями оподаткування за формою, затвердженою Наказом № 578.

Якщо платник податків ліквідується чи реорганізується (у тому числі до закінчення податкового (звітного) періоду), декларація, зокрема, з місцевих податків і зборів може подаватися за податковий (звітний) період, на який припадає дата ліквідації чи реорганізації, до закінчення такого звітного періоду.

Таким чином, фізична особа – підприємець – платник єдиного податку, який з середини податкового (звітного) періоду застосовує особливості оподаткування та щодо якого до Єдиного державного реєстру внесено запис про припинення підприємницької діяльності, окрім останньої податкової декларації платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні, затвердженою Наказом № 124, подає Декларацію, затверджену Наказом № 578, протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, в якому внесено запис про припинення підприємницької діяльності, або до закінчення звітного періоду, на який припадає дата ліквідації.

При цьому така Декларація заповнюється наростаючим підсумком з початку року до дати обрання спрощеної системи з особливостями оподаткування та у рядку 8.1 «платника податку, що подає декларацію за останній податковий (звітний) період, на який припадає дата державної реєстрації припинення» поля 8 «Особливі відмітки» Декларації проставляється позначка «+».

Слід зазначити, що додаток 2 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» (крім фізичних осіб, які звільняються від сплати за себе єдиного внеску відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» зі змінами та доповненнями) подається разом з останньою податковою декларацією платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні затвердженою, Наказом № 124.

ДПС у Закарпатській області