Завершено розслідування випадку гострого професійного захворювання на COVID-19 зі смертельним наслідком санітарки на Перечинщині

1 рік ago admin 0

В Управлінні Держпраці у Закарпатській області спеціальна комісія, яку очолив заступник начальника відділу нагляду в будівництві, енергетиці, машинобудуванні, котлонагляді та на виробництвах і об’єктах підвищеної небезпеки Олександр Гойс, завершила розслідування випадку гострого професійного захворювання на COVID-19 із смертельним наслідком, що стався у липні цього року з працівницею комунальної установи «Тур’я-Реметівський психоневрологічний інтернат» Закарпатської облради.

Довідка: «Тур’я-Реметівський психоневрологічний інтернат» Закарпатської облради –  це комунальна стаціонарна установа для соціального захисту  з метою тимчасового або постійного проживання осіб зі стійкими інтелектуальними або психічними порушеннями. На утриманні перебуває 306 осіб; працюючих – 149 осіб. Потужність 326 ліжкомісць. Цей заклад не включений до переліку спеціалізованих закладів, визначених для надання медичної допомоги пацієнтам, інфікованих COVID-19.

У ході проведення розслідування членам комісії вдалося встановити обставини цього випадку.  Як з’ясувалося, 53-річна молодша медична сестра (санітарка палатна) вказаної інтернатної установи ще у червні відчула недомагання. Жінка зателефонувала в Амбулаторію загальної практики-сімейної медицини с. Тур’ї Ремети і поскаржилася на загальну слабкість, незначне підвищення температури, головний біль, болі в м’язах та сухий кашель. Медики амбулаторії відразу припустили, що це, ймовірно, COVID-19. Тож мобільна бригада зробила тест ПЛР. Результат виявився сумнівним. Однак за кілька днів стан хворої різко погіршився. Каретою екстреної медичної допомоги її госпіталізували до Ужгородської центральної міської клінічної лікарні. Внаслідок лабораторного обстеження пацієнтки методом ПЛР-тестування діагноз COVID-19 цього разу був підтверджений.  Щоправда, жінка на той час перебувала у вкрай тяжкому стані. Проведена інкубація трахеї зі штучною вентиляцією легень позитивного результату не дала – невдовзі хвора померла.

Судячи з медичних висновків, у тому числі й свідоцтва про смерть, основною причиною смерті жінки стали: легенево-серцева недостатність; двобічна полісегментарна вірусна пневмонія COVID-19; гостра респіраторна хвороба COVID-19; а також інші суттєві стани, що сприяли смерті, зокрема гіпертонічна хвороба; ХIXC; кардіосклероз атеросклеротичний.

За інформацією № 318 від 22.07.2020 р. ДУ «Закарпатський обласний лабораторний центр МОЗ України» про результати епідеміологічного розстеження смертельного випадку з вказаною потерпілою, встановлено, що санітарка виконувала роботу, пов’язану з доглядом  за лежачим підопічним. На амбулаторному лікуванні  в умовах самоізоляції вдома хвора перебувала вісім днів. На момент її захворювання у психоневрологічному інтернаті вже було зареєстровано 16 випадків захворювання на коронавірусну інфекцію (8 осіб з персоналу та стільки ж підопічних).  Четверо підопічних інтернату померли від ПНІ у період з 14 по 16 червня 2020 р. У закладі були вжиті відповідні протиепідемічні заходи з ліквідації та недопущення поширення коронавірусної інфекції. Але попри це, інфікування у закладі призупинити не вдалося. Невдовзі помер ще один інфікований підопічний. Причинами поширення інфекції у закладі названі: 1) виробнича діяльність молодшого медичного персоналу, пов’язана з посиленим фізичним навантаженням; 2) хворі підопічні не раз здирали із санітарок захисний одяг; 3) площа палат не відповідає встановленим нормам, тому не вдалося забезпечити дистанцію між ліжками півтора метра; 4) через неможливість відчинити вікна в палах не було достатньої вентиляції повітря.

За висновком епідеміологічного розстеження, молодша медична сестра ймовірно була інфікована в установі, де працювала. Подібного висновку дійшов і лікар-профпатолог, цитуємо «випадок  інфікування жінки пов’язаний з впливом шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища, що могло призвести до розвитку гострого професійного захворювання».

Отож розглянувши матеріали спеціального розслідування, комісія дійшла висновку, що у потерпілої був контакт з інфікованими коронавірусною інфекцією COVID-19  працівниками і підопічними закладу. Зібрані матеріали дають підстави припустити, що мало місце гостре професійне захворювання, отримане на робочому місці, оскільки потерпіла виконувала свої професійні обов’язки в період підвищеного ризику інфікування.

Комісія також визнала винних осіб, котрі допустили порушення законодавства з охорони та гігієни праці, та розробила план заходів щодо запобігання виникненню аналогічних випадків.