Що треба знати про правила експлуатації газових балонів

1 рік ago admin 0

У літню пору в багатьох містах нашої області активно починають працювати вуличні тимчасові торговельні споруди, частина з яких здійснює продаж газованих прохолодних напоїв на розлив та смажених страв типу фаст-фуд. В основному вони використовують у своїй роботі балони, наповнені відповідною сумішшю газів.

«Будь-який газовий балон, – нагадує начальник відділу нагляду в будівництві, енергетиці, машинобудуванні, котлонагляді та на виробництвах і об’єктах підвищеної небезпеки Управління Держпраці у Закарпатській області Віталій Ляхович, –  є джерелом підвищеної небезпеки. Тому споживачам, яким доводиться мати справу з ними, необхідно бути уважними і дотримуватися правил безпеки при їх використанні».

Балон – закрита металева посудина для зберігання і транспортування певного виду газу: стиснутого (повітря, кисень, азот, водень та ін.); зрідженого (аміак, бутан, пропан, хлор та ін); розчинного (ацетилен).

За словами Віталія Ляховича, в літню пору особливо потрібно стежити, щоб  балон не перегрівався. Адже при нагріванні скраплений газ розширюється – тиск в балоні значно збільшується, що може привести до його руйнування, витоку газу і утворення вибухонебезпечної газоповітряної суміші. Небезпеку  також можутьстановити  удари і падіння балона.

Загалом до основних причин вибухів балонів з газами належать: перегрів балонів, несправність запобіжних пристроїв, удари посудини під час неправильного транспортування або перенесення, наповнення балонів газом, для яких вони не призначені, заповнення понад встановленої норми; забруднення вентилів мастилами та інші.

Правилами будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском, передбачені відповідні вимоги до будови, опосвідчення і експлуатації балонів

Зокрема, на верхній частині кожного балона мають бути розбірливо, шляхом клеймування нанесені такі дані, як товарний знак заводу-виробника, клеймо ВТК (ОТК) цього заводу, номер балона, фактична вага порожнього балона (кг), дата виготовлення, рік наступного огляду, робочий і пробний тиск, місткість.

Верхня частина балону має горловину, де за допомогою різьблення встановлюється запірний вентиль з боковим випускним штуцером. В неробочому стані на штуцер нагвинчують заглушку. Для захисту вентиля від пошкоджень на балон встановлюють (нагвинчують) металевий чи пластмасовий ковпак.

У балонів для горючих газів бокові штуцери вентилів мають ліву різьбу, а балонів для негорючих газів – праву різьбу.

Зовнішня поверхня балона фарбується умовними розпізнавальними кольорами.

Розпізнавальне забарвлення балонів з газами.

Назва газу

Колір балону

Текст напису

Колір напису

Аміак

Жовтий

Аміак

Чорний

Ацетилен

Білий

Ацетилен

Червоний

Водень

Темно-зелений

Водень

Червоний

Вуглекислота

Чорний

Вуглекислота

Жовтий

Кисень

Блакитний

Кисень

Чорний

Повітря

Чорний

Стиснуте повітря

Білий

Горючі гази

Червоний

Назва газу

Білий

 

 

(наприклад, метан)

Жовтий

Негорючі гази

Чорний

Назва газу

 

 

(наприклад, азот)

 

Фреон

Алюмінієвий

Фреон

Чорний

 

 

Технічний огляд

Балони, які знаходяться в експлуатації, підлягають технічному огляду. Правилами встановлені такі терміни періодичного техогляду балонів :

– балони, які наповнені газами, що не викликають корозію (кисень, азот, вуглекислота та ін), перевіряються не рідше як  раз на 5 років;

– балони з газами, які викликають корозію (хлор, фосген, сірководень та ін), а також встановлені на автомобілях як витратні ємності для зріджених і стиснутих газів перевіряються не рідше як  раз на 2 роки.

Балони, які не пройшли технічний огляд бракуються і приводяться до непридатного стану шляхом просвердлювання отворів у корпусі.

Нові дані наносяться на балони, що пройшли опосвідчення, а старі – збиваються.

Зберігання балонів

За правилами, дозволяється зберігати балони в приміщеннях і на відкритих майданчиках, захищених від впливу опадів та сонячних променів. Склади поділяються на відсіки. У кожному ізольованому відсіку допускається розміщувати не більше 500 балонів з горючими або 1000 балонів з негорючими газами. Розміщують балони таким чином, щоб був забезпечений вільний доступ до них. Балони з горючими газами (водень, ацетилен, пропан тощо) повинні зберігатися окремо від балонів з киснем, стиснутим повітрям, хлором та іншими окислювачами.

Вимоги до приміщення, де зберігаються балони

У приміщеннях для зберігання балонів з газами повинні бути встановлені прилади, які сигналізують про виникнення небезпечної концентрації газу. За відсутності таких приладів проводиться лабораторний аналіз повітря на вміст в ньому газу не рідше як  раз за зміну. Покриття підлоги складу і рампи повинно бути неіскроутворюючим та з неорганічних матеріалів. Експлуатація закритих складів, не обладнаних вентиляційними установками, забороняється.

У складах мають бути вивішені інструкції, правила, плакати щодо правил поводження з балонами. Але в таких приміщеннях не дозволяється зберігати інші речовини, матеріали, предмети.

Складування і транспортування

При складуванні не можна допускати ударів балонів між собою, падіння балонів на підлогу. При перекатуванні балонів вручну забороняється братися за вентилі, торкатися вентилів кисневих балонів і балонів з стиснутим повітрям руками, рукавицями й обтиральним матеріалам, які забруднені мастилом та жирами.

Перевезення наповнених балонів дозволяється на автомобілях, автокранах та інших ресорних транспортних засобах. При перевезенні балонів між ними мають бути встановлені прокладки: дерев’яні бруски з гніздами для балонів або кільця з гуми чи мотузки товщиною не менше 25 мм (по два кільця на балон). Балони повинні укладатися вентилями в один бік упоперек осі переміщення.

Транспортувати балони до робочого місця допускається тільки на спеціальних візках ношах.

Увага! Забороняється експлуатувати балони, у яких пройшов термін періодичного огляду, відсутні встановлені клейма, несправні вентилі, пошкоджений корпус, забарвлення і написи не відповідають вимогам.