Трагічна загибель електромонтера на Міжгірщині: злочинна недбалість чи фатальна безпечність

4 роки ago admin 0

Аналізуючи причини та обставини нещасного випадку, який стався цьогоріч у вересні в селі Вучкове Міжгірського району з 20-річним хлопцем, який виконував обов’язки електромонтера у  ТОВ «Закарпаттенергокомплект», мимоволі доходиш висновку – ця трагедія була неминучою. Адже, як встановила спеціальна комісія з розслідування нещасного випадку, створена при Управлінні Держпраці у Закарпатській області під головуванням начальника відділу нагляду в будівництві, енергетиці, машинобудуванні, котлонагляді та на виробництвах і об’єктах підвищеної небезпеки Віталія Ляховича, керівництво та відповідальні посадові особи вказаного суб’єкта господарювання допустили порушення низки необхідних вимог як трудового законодавства, так і нормативно-правових актів  з охорони праці.

У матеріалах розслідування вказано, що того дня, 18 вересня, бригада електромонтерів у складі десяти осіб, отримавши завдання монтувати повітряну лінію електропередач, прибула на місце роботи  зранку, майже пів на десяту. Буквально за годину начальник дільниці повідомив, що лінія відключена. Далі провів (за його словами) інструктаж і визначив кожному обсяг роботи. 20-річному так званому електромонтеру, з яким власне й  сталося нещастя, доручили слідкувати за тягловим канатом (тросом), з допомогою якого здійснювалося натягування проводів між опорами. Хлопець мав  відтягувати у бік від автомобіля трос під час його натягування, щоб той не потрапляв під колеса. Як тягловий механізм для монтажу електричних проводів між опорами використовувалася вантажівка ГАЗ-66. 

Було вже далеко по полудню, коли начальник дільниці і водночас водій ГАЗу послабив натяг тягового каната, заглушив мотор і дав вказівку двом іншим колегам, котрі саме зачепили третій провід на верхній траверсі опори,  зупинити виконання роботи. Начальник, як пояснив сам, хотів перевірити натяг (провисання) новозмонтованих проводів.  На верхній траверсі опори залишався прикріплений монтажний ролик (блок) і тяговий канат (трос), оскільки електромонтери не мали відповідного інструменту для демонтажу.

20-річний електромонтер (потерпілий) та його старший колега (обоє працювали за цивільно-правовими угодами), скориставшись вимушеною перервою, і щоб швидше закінчити роботу, самовільно вирішили зняти цей монтажний ролик разом з тяговим канатом.  Вони взяли з автомобіля запобіжні пояси і піднялися на опору. Старший, вийшовши на верхню траверсу, під’єднав до неї строп запобіжного поясу і водночас від’єднав тяговий канат від проводу та передав його молодшому колезі. Сам тим часом почав знімати монтажний ролик, а хлопчина, прикріпивши кінець каната до свого запобіжного поясу,  поступово став спускатися з опори.

На той момент ще один з членів бригади, аби доставити до іншої опори матеріал, сів у вантажівку, попередньо відчепивши від бампера натяжний канат, розвернув її і поїхав у протилежний бік від злощасної опори, де були двоє його колег. При розвороті автомобіль зачепив натяжний канат, прикріплений до запобіжного поясу 20-річного хлопця, стягнувши його з 15-метрової висоти. Чоловік, який сидів за кермом вантажівки, не побачив відразу, що накоїв. Тому волочив непритомного юнака близько 400 метрів, поки не почув крики колег. 

На жаль, шансів на порятунок у потерпілого фактично не було. Від численних тілесних ушкоджень хлопець помер відразу. Як сказано у лікарському висновку, в потерпілого діагностували масивну внутрішню кровотечу, численні розриви внутрішніх органів, перелом основи черепа.

Основною причиною, через яку сталася ця жахлива трагедія, члени комісії називають недосконалість технологічного процесу. Але за цими сухими канцелярськими словами криються глибокі проблеми. Це і допущення до роботи працівників не за спеціальністю, без проходження відповідного навчання, перевірки знань з охорони праці і відсутність налагодженої системи управління охороною праці та контролю за дотриманням вимог нормативно-правових актів з ОП.

Розглянувши матеріали спеціального розслідування, члени комісії дійшли висновку, що цей нещасний випадок пов’язаний з виробництвом. Також було визначено коло посадових осіб, які допустили правопорушення, та намічені заходи щодо запобігання виникненню аналогічних нещасних випадків.

На цьому можна було б поставити крапку. Але у ході розслідування стали відомі й інші факти. Виявляється, загиблий працював на підставі укладеної цивільно-правової угоди, яка, до речі, застосовується для виконання конкретної роботи, спрямованої на одержання результатів праці. При цьому хлопець виконував роботи підвищеної небезпеки без відповідного навчання та перевірки знань. А особа, з якою підприємство має оформлені цивільно-правові відносини, не є суб’єктом отримання дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки. Тому потерпілий не мав жодного права виконувати такі види робіт. Таким чином можна стверджувати, що загиблий був допущений до виконання робіт без оформлення трудових відносин.

Результати інспекційного відвідування засвідчили: керівництво ТОВ «Закарпатенергокомплект» допустило порушення вимог не лише нормативно-правових актів з охорони праці, а й трудового законодавства. Адже ТОВ використовувало працю 20-річного потерпілого, жителя села Білки Іршавського району, без оформлення трудового договору та повідомлення  центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Як з’ясувалося, так само тут працювало ще семеро осіб.

Отож за допуск до роботи неоформлених працівників ТОВ доведеться сплатити штраф у розмірі  понад один мільйон гривень.