Закарпатський апеляційний суд посилив покарання жінці за особливо жорстоке зґвалтування

11 години ago admin 0

13 травня 2025 року Закарпатський апеляційний суд частково задовольнив скаргу прокурора та посилив покарання жінці, яка вчинила особливо жорстоке сексуальне насильство з тяжкими наслідками для потерпілого, про це повідомляє Єдиний державний реєстр судових рішень.

Колегія суддів Закарпатського апеляційного суду скасувала вирок Берегівського районного суду в частині призначення покарання засудженій, яка раніше була засуджена до 8 років позбавлення волі із застосуванням статті 69 КК України (призначення більш м’якого покарання, ніж передбачено законом).

За матеріалами справи, у березні 2020 року обвинувачена разом із співучасником вчинили особливо тяжкі насильницькі дії сексуального характеру щодо особи, яка перебувала в безпорадному стані через алкогольне сп’яніння. Дії обвинуваченої призвели до тяжких тілесних ушкоджень потерпілого у вигляді травматичного пошкодження прямої кишки, дифузійного перитоніту, які класифікуються як тяжкі тілесні ушкодження, небезпечні для життя в момент їх виникнення.

Прокурор Берегівської окружної прокуратури у своїй апеляційній скарзі наполягав на тому, що суд першої інстанції безпідставно застосував до засудженої статтю 69 КК України. У скарзі зазначалося, що суд не повною мірою врахував обтяжуючі обставини, зокрема: вчинення злочину в стані алкогольного сп’яніння, вчинення злочину щодо особи в безпорадному стані, особливу жорстокість та рецидив злочинів.

Колегія суддів апеляційного суду погодилася з доводами прокурора, зазначивши у вироку: “Конкретні обставини вчинення обвинуваченою кримінального правопорушення, а саме спосіб насильницьких дій сексуального характеру, які за ступенем тяжкості є особливо тяжкими… поведінка обвинуваченої після вчинення вищеописаних дій, яка продовжила розпивання з обвинуваченим алкогольних напоїв, дані про особу обвинуваченої залишилися поза увагою місцевого суду”.

Апеляційний суд наголосив, що приписи статті 69 КК України про призначення винній особі більш м’якого покарання є спеціальними і застосовуються у виключних випадках, коли пом’якшуючі обставини істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення.

“Наявність щирого каяття та активного сприяння розкриттю кримінального правопорушення у цьому кримінальному провадженні не призвели до істотного зниження ступеня тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, як і факт перебування її в стані вагітності”, — зазначили судді.

За результатами розгляду апеляційної скарги, суд призначив засудженій покарання у виді позбавлення волі на строк 10 років, а з урахуванням невідбутого покарання за попереднім вироком — остаточне покарання становить 10 років і 6 місяців позбавлення волі.

Варто зазначити, що санкція частини 5 статті 152 КК України передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк від десяти до п’ятнадцяти років. Тобто апеляційний суд призначив засудженій мінімальний строк позбавлення волі, передбачений санкцією статті, не застосовуючи при цьому статтю 69 КК України.

Рішення апеляційного суду може бути оскаржено до Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду протягом трьох місяців.