НБУ протестував модель миттєвих платежів в Україні
7 місяців ago admin 0
Миттєві платежі в Україні запустять через рік, але ще наприкінці 2023 року НБУ впровадив тестовий стенд для тестування миттєвих платежів.
Про це розповів директор департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ Андрій Поддєрьогін на конференції XXIV Payments & Security EMA Conference, повідомляє «Фінансовий клуб».
«Дорожня карта виглядає наступним чином. Вже розроблена модель миттєвих платежів. За основу взятий стандарт ISO 20 022. Це європейський стандарт, і коли ми будемо вступати в Європейський союз, ми повинні вміти працювати саме в цьому стандарті. І також взята схема SCT Instant — миттєві перекази в зоні SEPA», — заявив він.
В рамках дорожньої карти впровадження миттєвих платежів в Україні вже «завершено» виконання двох етапів. До кінця 2023 року була розроблена модель миттєвих платежів (відповідає підходам ЄС до миттєвих платежів: стандарт повідомлень ISO 20 022, схема SCT Inst) та впроваджено тестовий стенд для тестування миттєвих платежів учасниками СЕП.
«До тестового стенду в НБУ на сьогоднішній день підключено вже більше половини всіх банків і розробників», — сказав Андрій Поддєрьогін.
«В роботі» зараз етапи на 2024 рік — перший квартал 2025 року. В цей період відбудеться:
1) Створення функціональних та технологічних специфікацій.
2) Створення складових успішного впровадження миттєвих платежів.
3) Технологічна реалізація миттєвих платежів у СЕП.
4) Впровадження регулювання миттєвих платежів.
До кінця грудня 2024 року очікується технологічна готовність СЕП 4.1 з функціональністю миттєвих платежів. А в березні 2025-го — впровадження миттєвих платежів в Україні.
Передбачається, що миттєві платежі будуть виконуватися (включаючи сповіщення користувачів) протягом 10 секунд (цільовий показник — 95% платежів протягом 2 секунд).
Етапи під назвою «планується» почнуться в другому кварталі 2025 року:
- розвиток миттєвих платежів: Request to Pay для надсилання запитів на ініціювання миттєвих платежів; псевдоніми замість довгого IBAN; централізований сервіс генерування/валідування QR-кодів (при необхідності);
- інтеграція з миттєвими платежами ЄС (SEPA).
Джерело @
Фінансовий клуб