Як індексувати зарплату та інші доходи у 2024 році

6 місяців ago admin 0


Відповідно до Закону про Держбюджет-2024 обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з 1 січня 2024 року. Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та нарахування сум індексації визначено Порядком №1078.

Згідно зі статтею 5 Закону №1282 та пункту 6 Порядку №1078 індексація грошових доходів громадян здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів. Крім того, пунктом 5 Порядку визначено, що працівникам підприємств і організацій, які перебувають на госпрозрахунку, підвищення заробітної плати у зв’язку із зростанням рівня інфляції провадиться у порядку, визначеному у колективних договорах, але не нижче норм, визначених Законом № 1282, та положень Порядку №1078. Під архаїчним «на госпрозрахунку» слід розуміти юридичних осіб приватної власності.

Як зазначено у листі Мінсоцполітики від 04.01.2024 р. № 2/0/214-24, якщо внаслідок інфляції 2022 року та попередніх років склалися певні суми індексації заробітної плати станом на грудень 2022 року, то підприємства та організації мали самостійно визначитись щодо збереження виплати суми індексації протягом 2023 року з урахуванням своїх фінансових можливостей. При цьому у Мінсоцполітики зазначили, що статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи. На думку Мінсоцполітики та Мінекономіки у 2023 році заробітна плата могла виплачуватися із урахуванням індексації, яка склалася станом на грудень 2022 року. Разом з тим, Мінфін зазначав, що було зупинено на 2023 рік дію Закону №1282.

Отже, у випадку, якщо у 2023 році було збережено суму індексації заробітної плати, яка виникла за період до січня 2023 року, то вона може виплачуватися і у 2024 році.

При цьому, у разі зростання посадового окладу з січня 2024 року, сума індексації заробітної плати має визначатись з урахуванням пункту 5 Порядку №1078, відповідно до якого, значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків, у місяці в якому відбувається підвищення тарифних ставок (посадових окладів). Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифних ставок (посадових окладів), тобто з лютого 2024 року.

Сума індексації у місяці підвищення посадового окладу має розраховуватися як різниця між сумою індексації і розміром підвищення заробітної плати. Тобто сума індексації зменшується на суму підвищення заробітної плати.

У разі, якщо підвищення посадових окладів (тарифних ставок) у січні 2024 року не відбувається, то обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації починає здійснюватися з січня 2024 року.

Одночасно згідно із пунктом 4 Порядку №1078, у разі коли особа працює/служить неповний робочий/службовий час, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу / кількості календарних днів у місяці, а виплачується пропорційно відпрацьованому/службовому часу.

Джерело @

Ліга:Закон