Втрати від війни, фінансові резерви, виплата зарплат: як бізнес відновлюється на 18-му місяці війни

9 місяців ago admin 0


Все більше представників малого та середнього бізнесу відновлюють свою повноцінну роботу після суттєвого скорочення активності у 2022 році.

Про це свідчать результати опитування Європейської Бізнес Асоціації.

Наразі половина опитаних підприємців, об’єднаних проєктом Unlimit Ukraine, а саме 52% працюють у повному обсязі. Для порівняння, у травні повноцінно працювали 41%, а рік тому — 28% компаній. Інші 41% наразі працюють з обмеженнями, і тільки 7% не працюють.

Фінансові резерви

Підприємці поступово відновлюють та нарощують власні фінансові резерви. Так, кількість МСБ, що мають резерви на рік та більше зросла за останні три місяці з 12% до 22%, а кількість тих, що взагалі не мають резервів скоротилась з 32% до 28%. П’ята частина опитаних (20%) мають фінансові резерви на пів року, 23% – на кілька місяців, і 3% – на 1 місяць.

Виплата зарплат

Динаміка виплати заробітних плат є дещо гіршою. За останні три місяці скоротилась кількість компаній, що виплачують заробітну плату у повному обсязі – з 62% до 56%.

Одночасно з 16% до 24% збільшилась кількість тих, хто скорочує розмір зарплат. Проте є невелика позитивна тенденція щодо скорочення кількості підприємств, що не мають змоги виплачувати зарплати, та тих, хто вимушений звільняти працівників.

Підтримка ЗСУ

Рівень підтримки збройних сил та населення не зменшується — 48% підприємців продовжують надавати фінансову підтримку, а 19% підтримують власних працівників, залучених до оборони країни. Інші 26% надають послуги, а 23% постачають продукцію захисникам та тим, хто цього потребує.

У 37% опитаних компаній є мобілізовані до лав ЗСУ працівники. Зокрема, у 15% їхня кількість складає до 10% від військовозобов’язаних працівників компанії, у 13% сягає 10−20%, у 5% – 20−40%, і у 4% – більше 40%. Водночас п’ята частина респондентів стверджує, що серед мобілізованих є критичні для роботи їхньої компанії спеціалісти, до прикладу, інженери, електрики, технологи, механіки, IT-спеціалісти, власники підприємств.

Активи на ТОТ

На тимчасово окупованих територіях залишились активи у 8% опитаних підприємців. Здебільшого, це земельні ділянки, офісні та виробничі приміщення, обладнання, дебіторська заборгованість.

Втрати від війни

Близько третини підприємців, а саме 31% повідомляють, що їхній бізнес поніс втрати безпосередньо внаслідок бойових дій. Загальні ж втрати бізнесу від війни продовжують залишатися доволі суттєвими: 44% оцінюють їх в суму до 50 тис. доларів, 13% – в діапазоні 50−100 тис. доларів, і 24% повідомляють про втрати більше 100 тис. доларів.

Попри значні втрати та труднощі, українські підприємці зосереджуються не тільки на виживанні, але й розвитку: 43% опитаних МСБ повідомили, що планують вкладати нові кошти у розвиток власного бізнесу. Водночас 21% не планують цього робити, а 36% поки не визначились.

Джерело @

Finance.ua