Економіці України прогнозують зростання на 2-3% у 2023 році

11 місяців ago admin 0


Після відновлення енергопоставок у лютому прогнози розвитку української економіки на поточний рік покращали.

Ситуація в українській економіці коливається і перебуває під впливом багатьох форс-мажорних факторів через бойові дії. У таких умовах обрій планування у бізнесу становить у кращому разі місяць, а прогнози та очікування на рік більше схоже на ворожіння на кавовій гущі. Але, як показує практика, уточнені прогнози, зроблені в першому півріччі, дуже близькі до кінця року.

В очікуванні відскоку

За оцінками НБУ, незважаючи на продовження негативних тенденцій першого кварталу (-13,5%), у другому на українську економіку чекає суттєвий відскок – зростання одразу на 15,9%. Це можливо за рахунок низької порівняльної бази аналогічного періоду минулого року (-15,1% р./р.). У третьому та четвертому кварталах поточного року Нацбанк очікує уповільнення зростання до 3,9% та 3,7% відповідно.

Це дуже нагадує «коронавірусне» падіння ВВП у другому кварталі 2020 року на 11%, коли цілі галузі економіки в країні просто зупинилися, та покращення показників у ІІІ-IV кварталах до -3,3% та -0,1% відповідно.

Примітно, що незважаючи на всю невизначеність, за підсумками минулого року правими виявилися «оптимісти», які чекали зниження рівня української економіки на рівні 30%. Нагадаємо, що в середині минулого року діапазон оцінок падіння ВВП України внаслідок війни був у проміжку 30-47%. У результаті, за даними Держстату, український ВВП минулого року скоротився на 29,1%.

Весняні ознаки покращення

Напевно, найзначнішим чинником для покращення ситуації в економіці в першому кварталі 2023 року стали швидке відновлення та відносно стабільна робота з лютого української енергосистеми, яка з жовтня минулого по січень поточного року була активно атакувана РФ.

У лютому ситуація з енергопостачанням покращилася, що позитивно позначилося на економічній активності у всіх галузях. НБУ розраховує індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який відбиває оцінки бізнесом поточного стану економіки. Цей індекс дуже суттєво зріс з кінця минулого року (грудень – 42,1 пункту) до квітня – 51,5 п. Уперше за півтора року ІОДА перевищив рівноважний рівень – значення індексу на рівні 50 п. є нейтральним. Позитивно на оцінках компаній більшості секторів позначилися збільшення пропозиції продовольства та пального, покращення інфляційних та курсових очікувань, підвищення споживчих настроїв населення.

За даними опитування Європейської Бізнес Асоціації, український бізнес продовжує адаптуватися до викликів, спричинених збройною агресією Росії. Зокрема, у другому кварталі 2023 року вже 68% компаній працюють у повному обсязі (у І кварталі – 54%, а у IV кварталі минулого року цей показник становив 44%). У той же час до 31% скоротилася кількість компаній, що працюють з обмеженнями (у січні–березні – 46%).

Крім того, інфляція знижується більш швидкими темпами, ніж очікувалося спочатку – з 26,6% р./р. у грудні минулого року до 17,9% р./р. у квітні 2023 року. НБУ переглянув прогноз щодо споживчої інфляції у поточному році з 18,7% до 14,8%. Нагадаємо, що в держбюджеті-2023 інфляція очікується на рівні 28% після 29,3% у 2022 році (грудень до грудня).

Фактори покращення

Визначальним фактором для функціонування української економіки є постійна фінансова підтримка наших міжнародних партнерів. За 2023 рік Україна очікує отримати приблизно $42 млрд зовнішнього фінансування для покриття дефіциту бюджету та початку відновлення.

Помірно позитивним чинником для розвитку всієї економіки залишається «зернова угода», у рамках якої для експорту зернових було розблоковано частину чорноморських морпортів України. Однак значущість цього фактора раз на два місяці (термін пролонгації) знижується, оскільки факт її продовження вирішується складно і, як правило, в останній момент. Тим більше, що Росія останнім часом різними шляхами блокує повне виконання угоди, що знижує її ефективність для України та змушує причетний бізнес постійно коригувати свої плани та дії.

«Окремим суттєвим для економіки України моментом є одержання цього року врожаю зернових та зернобобових на рівні вище 45 млн т. Але очевидно, що вітчизняні фермери змушені скоротити посіви, що призведе до помітного зниження загального обсягу врожаю цього сезону», – зазначає Дмитро Чурін, директор аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital.

Як результат впливу сукупності позитивних факторів, аналітики стали покращувати свої прогнози зростання ВВП України на 2023 рік.

  • НБУ – до 2% із 0,3%;
  • Dragon Capital – до 3% із -0,5%.

«Незважаючи на дуже складний початок року, в аспекті постійних перебоїв з електропостачанням через атаки на українську інфраструктуру, загальна ситуація в країні явно покращилась, що дозволяє сподіватися на помірне зростання реального ВВП у межах 3% за підсумками 2023 року, після різкого падіння економіки на 29% за 2022 рік. Підтвердженням більш оптимістичних очікувань на цей рік є те, що Нацбанк покращив свій прогноз зростання ВВП України з 0,3% до 2%», – додає Дмитро Чурін.

Тим часом аналітики коригують свої прогнози не лише у бік збільшення. У квітні Світовий банк погіршив очікування зростання української економіки у 2023 році до 0,5% із 3,3%, які були зазначені в січневому прогнозі. У березні Мінекономіки переглянуло макропрогноз на 2023 рік, погіршивши оцінку зростання ВВП із 3,2% до 1%. За словами заступника міністра Сергія Соболєва, це зроблено насамперед через припущення, що військові дії не завершаться у середині року, а триватимуть «майже цілий рік».

Найбільшим песимістом у своїх оцінках виявився МВФ (-3%). Хоча у програмі EFF прогноз динаміки ВВП у базовому сценарії на поточний рік становить від -3% до +1%, у Фонді очікують, що зростання української економіки 2023-го може опинитися на верхньому кордоні цього діапазону (+1%).

Ключовим ризиком для всіх прогнозів залишається інтенсивність війни та збільшення терміну бойових дій на більш тривалий термін, а також своєчасність та обсяг надання фінансової допомоги міжнародними партнерами.

Загалом про високий рівень невизначеності оцінок говорить консенсус-прогноз восьми підприємств та недержавних інститутів. Їхні оцінки динаміки українського ВВП у 2023 році варіюються в межах від -4,6% до +5,5%, із усередненим показником у вигляді падіння на 0,1%.

Макроекономічна ситуація в Україні поступово відновлюється, але повноцінне відновлення країни вимагатиме значних інвестицій. Потреби України у фінансуванні для відновлення та реконструкції Світовий банк оцінив у $411 млрд, з яких $14 млрд – критичні потреби, які мають бути закриті цього року.

Зі свого боку держава намагається підтримувати бізнес через низку програм, зокрема компенсації кредитних ставок «Доступні кредити 5-7-9%», гранти та страхування експорту через Експортно-кредитне агентство. Однак ні обсяги, ні характер такого фінансування не можуть суттєво підтримати бізнес за умов війни та повоєнного відновлення.

Джерело @

GMK Center