Вимкнення енергії та безпека бізнесу: що потрібно знати про безпеку даних та як оптимізувати роботу підприємства

2 роки ago admin 0

Останніми тижнями в Україні значно погіршилася ситуація з електроенергією і це має неабиякий вплив на наше повсякденне життя, і, звичайно ж, на бізнес.

Тому насьогодні для всіх компаній дуже гостро стало питання забезпечення стабільності робочого процесу та безперервності обслуговування клієнтів. А оскільки це має безпосереднє відношення до безперебійності роботи ІТ-систем та безпеки корпоративних даних, значить прийшов час детальніше проаналізувати ситуацію та зробити необхідні висновки. Що ми й будемо намагатися зробити в сьогоднішній статті.

Написанню цього матеріалу передували обмін думками та консультації з колегами по цеху (ІТ-спеціалістами з більш ніш 10-річними досвідом), профільними спеціалістами (зв’язківцями та електротехніками), ознайомлення з доступними у мережі матеріалами та мій власний практичний досвід допомоги моїм клієнтам у теперішній непростій ситуації. Я вже давно спеціалізуюся на хмарних технологіях і багато років надаю ІТ послуги малому та середньому бізнесу. Тому маю неабиякий досвід у вирішенні нестандартних завдань клієнтів та маю пряме відношення до забезпечення захисту їх корпоративних ІТ-систем/даних і безпеки їх бізнесу.

Означимо, що нам потрібно для повсякденної роботи: доступ до мережі інтернет, працююче обладнання (сервери/комп’ютери/ноутбуки), та, власне, електроживлення. Такий собі умовний трикутник необхідного для функціонування майже будь-якого бізнесу. До речі, все, про що ми сьогодні поговоримо, може бути застосовано і буде однаково цінне як для бізнесу, так і, з деякими особливостями звичайно, для особистих потреб домогосподарств.

Будемо аналізувати ключові вузли нашого трикутника по черзі. І почнемо з доступу в мережу інтернет.

Але спочатку ви маєте усвідомити і прийняти один факт – всі ці технології, про які ми будемо говорити, розроблялися для роботи у нормальних (читай мирних) умовах, коли відключення електроенергії це форс-мажор, що триває недовго. І все це не розраховано на роботу в умовах, коли електроенергію відключають на 3-4 години 4-5 разів на день.

Якщо не вдаватися в тонкощі роботи технології, то мережа інтернет працює приблизно так: один комп’ютер зв’язується з іншим через багато проміжних пристроїв, серверів/маршрутизаторів. Вони теж працюють від електроенергії, і коли якийсь з них вимкнеться через відсутність живлення, ці комп’ютери не зможуть з’єднатися одне з одним, надіслати пошту, відкрити веб-сторінку. Звичайно, на магістральних каналах є резервне обладнання, альтернативні маршрути, дизельні або бензинові генератори. І у вашого інтернет-провайдера, у більшості випадків, теж все це є. Тобто тут все нормально.

Все погано на «останній милі», у точці підключення абонента (офісу чи квартири). Є три основні варіанти підключення кінцевого абонента – безпровідний (GSM/LTE/WiFi/WiMax, тощо), оптоволоконний (одномодовий/багатомодовий), провідний (UTP/FTP). Всі вони мають різні характеристики (стабільність, швидкість, якість) і ціну. І в більшості випадків до вашого офісу чи домівки заходить саме провід UTP/FTP. Він дешевий, відносно надійний та підтримує швидкість до 1 Гб/сек. Але є одне але – максимальна довжина сегменту (кабелю UTP/FTP) між обладнанням має бути за стандартом не більше 120 метрів. Тому на великих відстанях зазвичай використовують оптоволокно, а на маленьких звичайний кабель. Що це означає? Це означає, що у вашій будівлі знаходиться проміжне обладнання вашого інтернет-провайдера, яке теж відключать від електроживлення разом з вашим офісом/домівкою. А пристрій безперебійного живлення, який там встановлено на випадок форс-мажору з електрикою, протримається хвилин 15-20, навряд чи більше. Тобто після відключення електроенергії, через 15-20 хвилин ви майже 100-відсотково втратите ваш провідний інтернет, навіть якщо ваше обладнання все ще буде працювати…

Які є варіанти?

Можна спробувати прокласти до офісу/домівки оптоволокно. Але, по перше, це не завжди можливо, по друге, завжди дуже дорого і не всім по кишені, по третє, не гарантує, що на проміжному вузлі оптоволоконного з’єднання буде електроенергія. А отже і цей варіант 100-відсотково не гарантує вам доступ до мережі інтернет.

Можна скористатися мобільним інтернетом від мобільних операторів. Для цього є все необхідне обладнання: 3G/4G USB-модеми, широкосмугові антени підсилення сигналу, великий вибір тарифних планів. І все це майже завжди працює. Але є декілька але, навіть не декілька…

  • маєте розуміти, що будь-яка безпровідна технологія залежить від погоди, і коли будуть опади (дощ чи сніг), то це погано вплине на якість та швидкість зв’язку.

  • кожна базова станція мобільного оператора має певну «ємність» підключень і коли відключать електрику у вашому мікрорайоні, то кількість абонентів на базових станціях цього району дуже швидко збільшиться, бо провідний інтернет відключиться, і вони будуть сильно перевантажені абонентами, що неминуче призведе до сильного зниження швидкості мобільного інтернету (аж до його повної відсутності) або взагалі зробить неможливим реєстрацію на базовій станції нових абонентів.

  • базові станції операторів теж відключають від електроживлення, і на резервному живленні вони пропрацюють не так довго, як нам хотілося б. Тому часто мобільні оператори в такі моменти взагалі відключають мобільний інтернет (або роблять його дуже повільним), бо пріоритетом є голосовий зв’язок та можливість відправки смс-повідомлень. Вже всі оператори України про це попередили, і назвали орієнтовний час, коли такий режим може бути увімкнений – через 1-2 години. А відключення електроенергії, нагадую, наразі 3-4 години і можуть стати ще довшими.

  • ця технологія розроблялася для використання одним мобільним пристроєм, і вона точно не справиться з забезпеченням інтернетом команди більше 3-4 людей. Тому я б не розраховував таким чином забезпечити інтернетом офіси з 5 і більше користувачів.

  • є можливість зробити зі свого мобільного телефону точку доступу і під’єднати до неї свій ноутбук, і таким чином роздати собі мобільний інтернет. Цей варіант непогано працює, та зважайте на нюанс – в деяких моделях телефонів при голосовій розмові передача інтернету припиняється (ось такий модем виробник вставив у телефон). І це в багатьох сценаріях роботи неприйнятно, бо часто треба одночасно і говорити і працювати в інтернеті. Тут допоможе тільки окремий зовнішній 3G/4G USB-модем.

Останнім часом все частіше згадують про систему StarLink, яку наразі активно використовують наші військові для оперативного зв’язку. Більше того, деякі магазини вже навіть пропонують їх до придбання у режимі «сьогодні оплата, завтра товар», а не з очікуванням 1-2 місяці при придбанні за кордоном. І хоча ціна захмарна, характеристики швидкості доступу до інтернету більш ніж пристойні. Але і тут не обійшлося без але… Технологія супутникова, і більше призначена для відкритої місцевості, наприклад, для заміського будинку, і погано підгодить для міської забудови. А ще споживає достатньо велику потужність, оскільки є супутниковим приємо-передавачем, і при відсутності електроенергії надати живлення StarLink протягом декількох годин можна або від вартісного Tesla Powerwall (чи аналога), або від генератора, який встановити в місті в багатоповерховій будівлі проблематично (точніше, неможливо, через пожежну безпеку). То ж цей варіант підійде далеко не всім. Скоріше, одиницям компаній.

Тепер перейдемо до наступного вузла нашого умовного трикутника – працююче обладнання (сервери/комп’ютери/ноутбуки). Я свідомо об’єднав ці пристрої у одну категорію, оскільки с користувацької точки зору, вони приблизно однакові, тільки мають різну потужність і споживають різну кількість електроенергії. З усіх цих пристроїв прогнозовано найлегше забезпечити автономність у ноутбука, так як він розроблявся саме для роботи і у варіанті повної відсутності живлення протягом значного терміну. Нові сучасні ноутбуки з енергозберігаючими компонентами здатні забезпечити від 8 до 15 годин автономної роботи. Тому вони в теперішній ситуації найкращий вибір. Мова саме про нові та сучасні, а не про просто нові. Нові, але бюджетні моделі, комплектуються застарілими компонентами з не найкращими показниками енергоефективності і здатні забезпечити 2-3 години автономної роботи, не більше. А ще маєте враховувати те, що гарантія на батарею всього 1-2 роки, а потім її характеристики стрімко падають, і через 2-3 роки максимум на що ви зможете розраховувати, це на 50 відсотків початкової ємності. У випадку бюджетних ноутбуків – це 1-1,5 години максимум.

Окрема і сумна історія про забезпечення автономної роботи серверів та моноблоків/десктопів. У них дуже високе енергоспоживання. І в реальності, забезпечити їх роботу під час відсутності електроживлення, можна тільки використовуючи бензиновий або дизельний генератор. Від недостатньої поінформованості людей у роботі технологій електроживлення існує думка, що можна забезпечити автономне електроживлення серверів та моноблоків/десктопів від пристроїв безперебійного живлення (ПБЖ). Ця думка хибна. Призначення ПБЖ – захист від короткострокової втрати електроживлення та стабілізація напруги. Тому після втрати електроенергії ви можете розраховувати на 15-30 хвилин живлення від ПБЖ і все. Тому, без генератора, можна констатувати неможливість забезпечення роботи серверів та моноблоків/десктопів при відключенні електроенергії.

Також про техніку варто пам’ятати важливе правило: від частого вмикання та вимикання вона псується набагато швидше, ніж від постійної роботи. Особливо це правило стосується старої техніки. Я вже зараз фіксую по своїм клієнтам збільшення кількості виходу з ладу обладнання через регулярні вимикання електроживлення. А це прямо впливає на безпеку роботи компанії і безпеку їхніх даних. Тому будьте завчасно готові до таких негараздів, і обов’язково регулярно робіть резервні копії даних на незалежні носії, наприклад зовнішні жорсткі диски чи у хмару, і обов’язково майте запасну одиницю обладнання на випадок форс-мажору. Наразі це як ніколи актуально та важливо.

І останній з вузлів нашого умовного трикутника необхідного – електроживлення.

Які є варіанти, коли немає електроенергії?

Бензиновий або дизельний генератор. Насправді, фактично єдиний варіант нормально пережити блекаут. Варіантів генераторів дуже багато. Підібравши потрібний, можна забезпечити безперебійне живлення офісу чи оселі на час відсутності електроенергії. Стабільно і відносно не дорого. Але варто розуміти, що в місті даний варіант підійде одиницям компаній – тим, що мають власні будівлі, або знаходяться на першому поверсі. Всім іншим цей варіант недоступний через правила пожежної безпеки.

Системи збереження енергії, на кшталт Tesla Powerwall. Надійних та відносно простих у користуванні варіантів мало і ціна таких систем просто непідйомна для більшості українського бізнесу. Також варто враховувати, що їх ефективність буде знижена через неможливість повністю зарядитися між відключеннями – ємність систем велика і потребує значного часу на підзарядку, що в сьогоднішніх реаліях відключення електрики на 3-4 години по 4-5 разів на день, виглядає сумнівним. Тому витрачати бізнесу час на розгляд цього варіанту, на мою думку, не варто.

Пристрої безперебійного живлення (ПБЖ). Як я вже пояснював вище, призначення ПБЖ дещо інше, тому розраховувати вирішити питання відсутності електроенергії придбанням кількох ПБЖ не варто. Крім того, їм на зарядку необхідно в середньому 8 годин (згідно рекомендацій виробників) і вони банально не встигнуть відновити заряд між відключеннями. Тому ні, ПБЖ не допоможуть.

Зарядні станції. Останнім часом з’явилося багато пропозицій щодо відносно нового типу пристроїв, що призначені саме для забезпечення електроживлення в період блекаутів. Вони мають пристойну ємність, велику кількість роз’ємів підключення пристроїв, навіть можливість заряду не тільки від розетки електроживлення, а й від сонячних батарей. На папері все виглядає чудово і навіть на практиці працює все непогано. От тільки пристрої необхідної потужності та ємності коштують дуже дорого. А поспілкувавшись з безпосередніми користувачами зарядних станцій та оцінивши свій власний досвід, прийшов до несподіваного висновку – користувачі їх використовують зазвичай тільки для зарядки ноутбуків та мобільних телефонів/планшетів, бо для іншої техніки вони або непридатні або їх потужності вистачає ненадовго. А враховуючи ціну наявних зарядних станцій насьогодні, виявилося вигідніше придбати новий енергоефективний ноутбук, який протримається 8-10 годин, та повербанк пристойної ємності, якого вистачить для 2-3 заряджень мобільного. Більше того, після відновлення електроживлення, ноутбук та повербанк відновлять свій заряд набагато швидше за повне заряджання ПБЖ чи зарядної станції… Тому незважаючи на дійсно цікавий пристрій, можливості та характеристики, висока ціна зробила його невигідним. Розумію, що багато хто знайте йому більш широке та зручне застосування, особливо для приватного використання, але в контексті нашого завдання повне розчарування і зарядні станції не варті рекомендації для використання бізнесом.

Що ж, ми відносно ретельно проаналізували ситуацію та доступні варіанти вирішення завдання забезпечення стабільності робочого процесу та безперервності обслуговування клієнтів. Прийшов час робити висновки, визначати прийнятні рішення та дивитися правді в очі, розуміючи, що не всі бізнес процеси вдасться нормально реалізувати в даній ситуації і що, можливо, доведеться трохи поступитися безпекою бізнесу (ІТ-систем) задля його виживання і прийнятного обслуговування клієнтів.

Враховуючи все вище написане можна констатувати, що в реаліях регулярного відключення електроенергії, реально зберегти на 100 відсотків функціонування бізнесу можна тільки використовуючи генератор для забезпечення електроживлення та систему StarLink для доступу в інтернет. В такому випадку вам буде доступне все як і раніше, і вам не доведеться послаблювати захист ІТ-систем для забезпечення нормального функціонування у режимі форс-мажору. Ваші користувачі не будуть відчувати дискомфорту чи обмеження функціоналу. Зворотній бік медалі – суттєві додаткові витрати на підтримку життєдіяльності підприємства. Та якщо такі можливості доступні, не скористатися ними для отримання конкурентної переваги, нерозумно.

Компанії з класичними ІТ-системами, коли сервери/комп’ютери/моноблоки та дані знаходяться в офісі, наразі потрапили у дуже скрутне становище. Не маючи можливості скористатися генератором та StarLink, вони фактично перестають нормально функціонувати і швидко втратять клієнтів. Їм потрібно негайно мігрувати ІТ-системи та дані у хмару і перейти на використання ноутбуків та мобільного інтернету. Іншого шляху немає.

Наразі «на коні» знаходяться компанії, ІТ-системи яких вже знаходяться в хмарі і все давно пристосоване для такого способу роботи. Енергоефективні ноутбуки у парі з мобільним інтернетом з мобільного телефону чи з зовнішнього usb-модему забезпечує їм звичайний режим роботи і дозволяє продовжувати нормально обслуговувати клієнтів незважаючи на форс-мажори з відключенням електроенергії. Майже повна свобода від обставин. Саме вони виявилися несподіваними бенефіціарами поточної ситуації. Поки інші компанії несуть неочікувані витрати, шукають шляхи відновлення нормальної роботи, зривають строки та втрачають клієнтів, вони швидко адаптувалися і продовжують ефективно працювати та перехоплювати чужих клієнтів. Якщо раніше вони отримували неймовірну гнучкість, захищеність та можливість працювати звідусіль та з будь-чого, то наразі вони отримали ще й відчутну перевагу просто тому, що продовжують стабільно працювати, на відміну від інших.

Неочікуваний поворот. Але, взагалі то, у дусі підприємницької діяльності. Українські компанії вийдуть з цих обставин іншими. Бо що нас не вбиває, робить нас набагато сильнішими. І якщо раніше хмарні технології здавалися дивними чи не зрозумілими, наразі вони можуть стати не просто порятунком для бізнесу, а й кроком у нове, набагато успішніше майбутнє.

PS. Більшу частину даного тексту я написав саме під час відключень електроенергії, перебуваючи в тих умовах, про які йде мова в статті.

Руслан Яременко – керуючий партнер ІТ-компанії “Airvice Consulting”

Джерело @
Ліга:Закон