Про видачу дозволів на роботи підвищеної небезпеки та реєстрацію декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з ОП

6 місяців ago admin 0

Чимало підприємців краю цікавляться, як по-новому проходить процедура реєстрації виконання робіт підвищеної небезпеки та видача дозволів на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки. Консультацію з цього питання надає начальник відділу інспекційної роботи, ринкового нагляду, надання адміністративних послуг, розслідування, аналізу та обліку аварій і виробничого травматизму Управління Держпраці у Закарпатській області Володимир Яцків.

За останніми змінами до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 р. № 1107, передбачено суттєве скорочення переліку робіт підвищеної небезпеки, що потребують наявність дозволів.

Дозвіл на виконання таких робіт та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки видається лише територіальним органом Держпраці (раніше – на певні види робіт ще й Держпраці) за місцем державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи-підприємця. Такі зміни до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки були внесені Постановою уряду від 03.03.2020 р. № 207. У п. 9 цього Порядку вказано, що заявниками є лише роботодавець, виробник або постачальник.

Перелік документів для отримання дозволів не змінився:

– на виконання робіт підвищеної небезпеки – висновок експертизи щодо стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб’єкта господарювання під час виконання робіт підвищеної небезпеки;

– на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки –висновок експертизи щодо стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб’єкта господарювання під час експлуатації машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки;

– на застосування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки –висновок експертизи щодо відповідності машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки.

Виконання робіт підвищеної небезпеки, зазначені в додатку 6 згадано Порядку, експлуатація (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, зазначені в додатку 7, здійснюються роботодавцем, виробником або постачальником (раніше – тільки роботодавцем) на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.

Територіальний орган Держпраці, на Закарпатті це Управління Держпраці, здійснює реєстрацію декларацій на безоплатній основі протягом п’яти робочих днів з дня їх отримання.

Самодекларування проведення небезпечних робіт дає можливість підприємцям скоротити час на отримання відповідних дозволів у Держпраці. Роботодавці також мають змогу скорегувати в процесі виконання робіт подану декларацію. Але контроль Держпраці за дотриманням підприємцями норм законодавства про охорону праці залишається незмінним.