Закарпаття: вберегти ліс від вогню допомагають мінералізовані смуги
5 років ago admin 0
Весняна пора року здебільшого асоціюється у людей з відпочинком, а от для лісівників Закарпаття – це напружений період в роботі. Лісові пожежі, особливо з настанням тепла усе більше дошкуляють лісівникам і завдають шкоди населенню.
Щоб знизити ризик їх виникнення, лісовою охороною в лісових господарствах здійснюється цілий ряд комплексних профілактичних заходів: встановлюється наглядова агітація, проводяться роз’яснювальні бесіди з населенням, перекриваються дороги шлагбаумами.
Однак готуються лісівники до пожежонебезпечного періоду заздалегіть. В першу чергу лісівники створюють мінералізовані смуги.
Цьогоріч лісівниками Закарпаття облаштовано 4 километри мінералізованих смуг від можливих лісових пожеж. Окрім того, проведено догляд за мінералізованими смугами та протипожежними розривами протяжністю майже 12 кілометрів. Втім, це не остаточна статистика створення мінералізованих смуг у закарпатських лісах. За аномальних температурних умов, тобто при складній пожежонебезпечній обстановці та ближче до літа, лісівники продовжують їх створювати позапланово.
Сама по собі мінералізована смуга являє собою штучно створений протипожежний бар’єр, проведений шляхом очищення ділянки території, що межує з лісовим масивом, від горючих матеріалів. Як правило, здійснюється це механізованим способом: проводиться оранка трактором ґрунту на певну ширину. При цьому мінеральний шар ґрунту оголюється, а дерен, трава, хвоя, листя та інші матеріали, здатні горіти, в процесі цього присипаються землею.
Теоретично мінсмуга спрацьовує двома способами. Перший, коли при спалахах зорана смуга перешкоджає поширенню низової пожежі на інші ділянки лісового масиву. А інший, коли собою створює опорну лінію, від якої буде проводитися зустрічний регульований підпал лісового насадження для зустрічного, з пожежею, вогню. Поширюючись, наприклад, назустріч основній пожежі, смуга вогню знищує на своєму шляху всі горючі матеріали. Зустрівшись, полум’я загасає, оскільки більше нема чому горіти.
Весняна пора року здебільшого асоціюється у людей з відпочинком, а от для лісівників Закарпаття – це напружений період в роботі. Лісові пожежі, особливо з настанням тепла […]