ПОДВІЙНЕ ГРОМАДЯНСТВО: РЕАЛЬНИЙ СТАН, ВИКЛИКИ, РЕАКЦІЯ ДЕРЖАВИ ТА СУСПІЛЬСТВА

4 роки ago admin 0

«Подвійне громадянство: реальний стан, виклики, реакція держави та суспільства» – круглий стіл під такою назвою  відбувся у малому залі Закарпатської облдержадміністрації 12 лютого 2020 року. Ініціював його проведення Національний інститут стратегічних досліджень.

Радниця при дирекції НІСД Світлана Мітряєва зазначила: «Метою цього круглого столу є аналіз різнобічних аспектів подвійного громадянства, їх ризиків та викликів у світлі реалізації Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС, об’єктивних розбіжностей та особливостей у моделях суверенного розвитку країн-членів ЄС та постреволюційної України, російсько-українського військово-політичного конфлікту навколо анексованого Криму та тимчасово окупованих районів Сходу України. Свіжі оцінки та рекомендації науково-експертної спільноти, розгляд реального стану цього процесу в регіонах можуть чимало додати до змістовності та ефективності нових актів законодавчого та нормативного регулювання цієї проблеми».

У роботі круглого столу взяла участь заступниця голови Закарпатської ОДА Ольга Травіна : «Питання, винесені на сьогоднішнє обговорення, є вкрай актуальним для України загалом і для Закарпаття зокрема. Стан справ у царині громадянства, нинішня безпекова ситуація в державі потребують нових корисних рекомендацій фахівців – для прийняття рішень законодавцями і представниками виконавчої влади. Тож велика подяка НІСД за організацію цього круглого столу».

Заступник голови Закарпатської облради Йосип Борто виокремив дві складові теми : безпека держави та інтереси громадян. Посадовець вважає, що Україні з одного боку доцільно дозволити подвійне громадянство. Мільйони заробітчан виїжджають на заробітки у країни ЄС і здобувають там громадянство. Водночас, військово-політичний конфлікт на Сході держави вимагає дуже зваженого підходу до вирішення питання подвійного громадянства.

На зустрічі були присутніми і народні депутати України: Святослав Юраш, Роберт Горват та Ігор Кривошеєв. Святослав Юраш розказав про законопроект, який стосується подвійного громадянства і що його Президент України вніс до парламенту як невідкладний.

Олена Малиновська, головний консультант відділу соціальної стратегії НІСД, розказала про світовий досвід щодо подвійного громадянства. Навела приклад США. Тут офіційно не дозволено подвійне громадянство, але й не заборонено. Деякі американці автоматично мають подвійне громадянство, якщо, наприклад, вони народилися за кордоном або у народженої дитини у США  батьки-іноземці. Німеччина з 2007 року дозволяє громадянам ЄС, а також Швейцарії, отримати німецьке громадянство та водночас зберегти попереднє. А ще у цих країнах мешкає чимало політичних біженців, які не можуть відмовитися від свого громадянства через об’єктивні причини – вони не можуть повернутися до країни, з якої утекли.

Олена Малиновська підняла проблему щодо допуску біпатридів, людей з подвійним громадянством, до державної служби.  В українському законопроекті особи мають просто зазначити у декларації такий факт. Олена Малиновся каже, є думка, що людина, яка іде на високі державні посади, хоче служити Україні, повинна чимось жертвувати, відмовлятися від попереднього громадянства. Хоча, досвід Молдови показує, що законодавчу норму про те, що держслужбовці не можуть бути біпатридами, європейський суд визнав неконституційною. Суд постановив, що доступ людей з подвійним громадянством до інформації державного значення не несе загрозу державним інтересам.

Проректор УжНУ Мирослава Лендєл сказала, що досвід України у питанні подвійного громадянства – унікальний. Таких умов, як зараз у нашій країні, не було в жодній європейській державі, після 2 світової війни.

Мирослава Лендєл : « Україна має факт існування великої кількості людей , які мають два паспорти, і це треба розуміти.

Європейська нормативна база   – Європейська конвенція про громадянство – вона надзвичайно ліберальна, надає право кожній державі визначати власну політику щодо множинного громадянства. Водночас рекомендує країнам обмінюватися інформацією про громадян, які мають подвійне громадянство».

«Що таке громадянство? Знання людиною своїх прав у певній державі та обов’язків щодо цієї держави. Подвійне – визнання прав двох держав і обов’язки щодо двох країн.   І тут виникають питання. Приміром, щодо військового обов’язку.

Ми маємо розуміти, що велика кількість українців володіють паспортами інших країн. І треба розрізняти: володіння громадянством країни, яка є відносно України агресором;  інша частина громадян – власники громадянства країн, які не є агресорами; третя категорія – володіння громадянством Європейських країн».

Науковці та експерти, відтак, розглянули досвід країн щодо питань подвійного громадянства у контексті міграційної політики та малого прикордонного руху; адміністративно-правове забезпечення права на громадянство та консульсько-правовий аспект множинного громадянства, його вплив на безпеку держави. У кожному з виступів пролунало чимало рекомендацій щодо шляхів вирішення проблеми подвійного громадянства, які згодом знайдуть відображення у фінальному документі форуму.

Експерти зазначили важливість проведення подібних заходів у регіонах України, особливо у прикордонних, і внесли свої рекомендації щодо законопроекту поданого президентом до Верховної Ради.

«Подвійне громадянство: реальний стан, виклики, реакція держави та суспільства» – круглий стіл під такою назвою  відбувся у малому залі Закарпатської …