Поширеність куріння в Україні не зменшилась – антитютюнові закони на часі!

2 роки ago admin 0


Опитування показало погіршення ситуації з курінням в Україні. Поширеність куріння за останні чотири роки не зменшилась, натомість з’явилися нові небезпечні тютюнові вироби. Причина –  керівництво Верховної Ради уже 4 роки поспіль навмисно не розглядає нові закони проти куріння, які допомогли б захистити здоров’я людей від смертельного впливу тютюну. Водночас понад 80% українців хочуть, щоб нарешті заборонили рекламу сигарет в магазинах і кіосках, більше громадських місць стали «бездимними», й щоб дітям припинили продавати електронні сигарети. Про це наголосили під час прес-конференції , де презентували результати омнібусу щодо куріння в Україні.


Станом на 2019 рік 24,2% дорослих є щоденними курцями (42,2% чоловіків і 9,4% жінок) і ще 2% дорослих курять час від часу.


«Поширеність куріння в Україні впродовж 2009-2014 років стрімко йшла на спад. Проте потім ця тенденція загальмувалась. Останні нецінові законодавчі обмеження стосовно куріння були прийняті ще в 2012 році: заборона на куріння в ресторанах, заборона реклами сигарет, медичні попередження про шкоду куріння на пачках. Відсутність прогресу у зменшенні куріння – це вже серйозний сигнал про необхідність законодавчого втручання. Інакше – може початись зворотний процес», – пояснила , виконавча директорка ГО «Життя».


На розгляді Верховної Ради є законопроект – №4030а, який отримав схвальну оцінку від МОЗ, ВООЗ і повністю відповідають вимогам Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну та євроінтеграційним зобов’язанням. Проте він з 2016 року так і не був розглянутий навіть у першому читанні.


«У парламенті чомусь вважають, що питання здоров’я дітей та збереження довкілля зараз розглядати недоречно через складну політичну та економічну ситуацію в державі. Саме тому ми разом із 10  колегами-депутатами з різних фракцій вирішили створити міжфракційне депутатське об’єднання «На часі», щоб прийняти важливі законодавчі ініціативи для людей і про людей. Серед законопроектів, котрі ми підтримуємо, – законопроект №4030а. Тому закликаю парламентарів проголосувати за цей законопроект, щоб заборонити рекламу сигарет у магазинах і вберегти здоров’я дітей від куріння», – наголосила , народний депутат України.


Законопроект № 4030а забороняє видиме розміщення сигарет у вітринах магазинів, адже точки продажу використовують для реклами тютюнових виробів. Також передбачає збільшення кількості вільних від тютюнового диму громадських місць.  


За результатами опитування, протягом 2017-2019 років підтримка заборони сигаретних викладок у магазинах зросла з 68% до 84%; 86% опитаних виступають за збільшення кількості громадських місць без тютюнового диму, 89% – вважають, що потрібно заборонити продавати електронні сигарети дітям.


«Міністерство охорони здоров’я підтримує законодавчі ініціативи, які сприятимуть зменшенню вживання тютюну. У тому числі зменшенню маркетингової привабливості та цінової доступності тютюнових виробів. Україна як підписант Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну визнає, що повна заборона на рекламу, стимулювання продажу й спонсорство призводить до скорочення споживання тютюнових виробів. Контроль над тютюном – найефективніший засіб боротьби з виникненням неінфекційних захворювань, на котрі припадає понад 80% випадків передчасних смертей», – зазначив генеральний директор Директорату громадського здоров’я МОЗ України .


Також людей запитували про користування новими пристроями для куріння. Близько 8% курців традиційних тютюнових виробів користуються ще й електронними  сигаретами. Такий же рівень було зафіксовано і в опитуванні 2017 року. Тютюнові вироби для електричного нагрівання протягом останнього року курили 4% курців. Серед тих, хто не курить сигарети, всі ці вироби вживали менш як 1% опитаних.


«Електронні сигарети та нові пристрої для вживання тютюну шляхом нагрівання – це нові загрози для громадського здоров’я. Щоб люди не кидали курити, тютюнова індустрія нав'язує нові вироби, які нібито є «менш шкідливими» або допомагають кинути курити. Насправді ж сучасні дослідження вказують, що користь цих виробів перебільшена, а для того, щоб вважати їх безпечними, нема жодних наукових підстав. Тому експерти громадського здоров’я радять регулювати ці вироби на законодавчому рівні так само, як і звичайні сигарети. Тобто заборонити рекламувати їх, продавати дітям і курити в громадських місцях. Треба вводити та підвищувати податки на всі ці вироби», – пояснила , кандидат медичних наук, експерт з охорони громадського здоров’я, головний редактор міжнародного журналу "Tobacco Control and Public Health in Eastern Europe".


Всеукраїнське дослідження «Думки і погляди населення України (Омнібус)» проводилося Київським міжнародним інститутом соціології у лютому 2019 року. Під час дослідження вивчалися думки дорослого населення України (у віці 18 років і старших).У Луганській та Донецькій областях опитування проводилися тільки на територіях, що контролюються Україною. На території автономної республіки Крим опитування не проводилося. Польовий етап дослідження тривав з 9 по 20 лютого 2019 року. Загалом в рамках дослідження було проведено 2042 інтерв’ю з респондентами, які проживають у 110 населених пунктах України.