Депутати облради проситимуть передбачити у Держбюджеті на 2019 рік фінансування проектів-переможців Програм транскордонного співробітництва Європейського Інструменту сусідства 2014-2020 роки

6 років ago admin 0

У ході підготовки до 13-ої сесії облради на розгляд депутатів внесено проект рішення «Про Звернення Закарпатської обласної ради щодо співфінансування проектів-переможців Програм транскордонного співробітництва Європейського Інструменту сусідства 2014-2020 з державного бюджету», адресоване Кабінету Міністрів України, Верховній Раді України.

У документі наголошується: «11 жовтня 2018 року  набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо транскордонного співробітництва». Цим самим серед іншого було створено законодавчі підстави, й запровадження умов державної підтримки проектів такого співробітництва, що матиме позитивний економічний і соціальний ефект для прикордонних територій.

Закарпатська обласна рада є співзасновником Європейського об’єднання територіального співробітництва з обмеженою відповідальністю ТИСА (ЄОТС ТИСА), створеного у жовтні 2015 року, разом із Загальними зборами області Саболч-Сатмар-Берег (Угорщина) та Місцевим самоврядуванням м. Кішварда (Угорщина). Ідея формування цього об’єднання полягала у тому, щоби започаткувати оптимальну та ефективну модель співробітництва між Україною та Угорщиною з метою активізації економічного та соціального розвитку регіонів на основі загальноєвропейських стандартів. Сьогодні ЄОТС ТИСА вже довело свою ефективність і стало першим європейським об’єднанням новітнього і особливого формату, створеного між прикордонними регіонами Угорщини – країни члена Євросоюзу та України . Позитивний досвід такої співпраці на прикладі Закарпаття  може бути використаний і в інших регіонах у процесі втілення євроінтеграційних прагнень України.

Однак суттєвою перешкодою у реалізації проектів грантових програм транскордонного співробітництва надалі залишається відсутність чітко врегульованого алгоритму співфінансування наявних проектів Державним бюджетом України, місцевими бюджетами та бюджетами місцевого самоврядування до 2020 року. В залежності від умов програми, сума співфінансування українського апліканта або партнерів може становити до прикладу 10%, як у Програмі «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна», а неcвоєчасне або не у повному обсязі дофінансування проекту через відсутність механізму державної фінансової підтримки реалізації транскордонних проектів ускладнює реалізацію, а то й повністю призводить до скасування готового погодженого проекту, на який вже виділено кошти грантодавцем. Така ситуація наносить непоправну шкоду іміджу України як партнера і звужує коло можливостей залучення міжнародної технічної допомоги.

Враховуючи наведене вище, просимо відповідно до частини першої статті 11 Закону України Про внесення змін до деяких законів України щодо транскордонного співробітництва від 04.09.2018 №2515-VIII- передбачити у Державному бюджеті України на 2019 рік фінансування проектів-переможців Програм транскордонного співробітництва Європейського Інструменту сусідства 2014-2020 з державного бюджету», – наголошується  в документі.

Прес-служба Закарпатської облради