В Ужгороді відкрили монумент на честь загиблих на сході України закарпатських воїнів

6 років ago admin 0

Монумент на честь загиблих на сході України закарпатських воїнів сьогодні, 1 листопада, у День пам’яті померлих, урочисто відкрили та освятили в Ужгороді.

В офіційному відкритті взяли участь голова Закарпатської облдержадміністрації Геннадій Москаль, заступник голови Закарпатської обласної ради Петро Грицик, Ужгородський міський голова Богдан Андріїв, заступники Ужгородського міського голови Ігор Фартушок та Олександр Білак, секретар міськради Андріана Габор, керуючий справами виконкому міськради Олена Макара, керівник апарату Закарпатської ОДА Руслана Натуркач, керівники структурних підрозділів Закарпатської ОДА та Ужгородської міської ради, керівники силових структур, військовослужбовці, ветерани АТО та ООС, їхні рідні, дипломати, представники духовенства, ужгородці та гості міста.

Нагадаємо, у жовтні 2015 року Геннадій Москаль підписав розпорядження про вшанування пам’яті тих, хто віддав життя за Україну в зоні бойових дій на Донбасі. Управління культури ОДА створило відповідну комісію, яка на оголошений відкритий конкурс отримала чотири проекти пам’ятника загиблим героям. Перемогу здобула робота скульптора Василя Олашина.

У своєму виступі на урочистостях голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль наголосив: 96 закарпатців загинули, щоб ми могли жити в країні, яка сповідує європейські цінності. Меморіал має стати свідченням, що закарпатці завжди пам’ятатимуть тих, хто віддав життя, захищаючи Україну. Подякував батькам за мужність синів і доньок – справжніх патріотів України.

Заступник обласного військового комісара, учасник міжнародних миротворчих операцій та бойових дій на сході України Петро Марко зазначив, що на Пагорбі Слави не одне десятиліття збиралися, щоб ушанувати загиблих у роки Другої світової війни, ніхто не міг навіть припустити, що тут лежатимуть і захисники України нової доби.

Скульптор Василь Олашин розповів про символізм, закладений у монументі. Зокрема, за основу стилізовано три ялинки в образ міцної карпатської скелі. Нанесено 6 рельєфів, де показано теми народження, шкільного періоду, студентства, проводів воїна в армію, а центральний рельєф – воїни, волонтери, діти. Зображено також дівчинку з ведмедиком – символом Карпат. Автор вписав у композицію і герби Закарпаття та України. Жінка-мати у закарпатському одязі ніби каже: скільки б на нас не нападали, ми будемо народжувати захисників України.

Митець попросив започаткувати традицію: «Хто прийде сюди – має погладити ведмедика і загадати, аби був мир. Якщо це зроблять тисячі людей зі щирим серцем, то ми зупинимо війну». Закликав також не класти багато квітів, свічок – краще понести їх на могили героїв. А ще – подякував усім, хто долучився до зведення меморіалу, це люди не лише у нашому краї – скажімо, граніт різали в Житомирі, бронзу відливали в Києві.

Кошти на монумент виділили з обласного бюджету, а облаштування площі, стилістичне рішення щодо якої спільно зі скульптором розробив архітектор Федір Осташ, профінансувала міська рада Ужгорода.

Героїв вшанували хвилиною мовчання, під пісню «Пливе кача…» кошик із квітами поклали до підніжжя монументу, квіти – на могили загиблих захисників, пам’ять загиблих вшанували військовим салютом. Священики різних конфесій освятили монумент.

1 of 37