Про виявлення фактів використання праці неоформлених працівників і боротьбу з нелегальним працевлаштуванням в області

3 роки ago admin 0

У великій сесійній залі Закарпатської ОДА та облради відбулося засідання робочої групи з питань легалізації зайнятості населення та заробітної плати, активізації роботи щодо виявлення фактів використання праці неоформлених працівників та порушень законодавства про працю, що проходило під головуванням заступника голови облдержадміністрації Віктора Мікуліна.

Відповідно до плану проведення засідання робочої групи, на порядок денний були винесені три основні питання: 1. Практичні аспекти здійснення моніторингу відомостей реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування щодо виявлення ознак порушень законодавства про працю; 2. Про здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю і зайнятість населення; 3.Про здійснення перевірок ДФС України з виявлення фактів використання праці неоформлених працівників. Методи інформування фізичних осіб-підприємців про заборгованість зі сплати ЄСВ та результати роботи.

Стосовно першого питання виступила начальник ГУ ПФУ в Закарпатській області Анастасія Пентек. Анастасія Юріївна детально розповіла про співпрацю, налагоджену в області між Пенсійним фондом, Державною фіскальною службою та Управлінням Держпраці; способи здійснення моніторингу по підприємствах тощо; зупинилася на  вжитих Пенсійним фондом заходах з легалізації праці та заробітної плати в області. За її словами, наслідком такої діяльності протягом 5 місяців поточного року  стала легалізація  249  неоформлених найманих працівників, завдяки чому мобілізовано 203,9 тис. грн. єдиного внеску.

Начальник Управління Держпраці у Закарпатській області Богдан Дорош зауважив, що пріоритетними напрямами роботи керівництва Управління та інспекторського складу відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів установи є: профілактична та контрольно-наглядова діяльність з питань дотримання строків виплати заробітної плати найманим працівникам та виплати її у розмірі, не меншому за встановлений законом мінімум; проведення широкої інформаційно-роз’яснювальної кампанії серед роботодавців області та осіб працездатного віку стосовно переваг легального працевлаштування, негативних наслідків роботи без оформлення трудового договору та відповідальності за порушення вказаного сегменту правовідносин, а також реагування на всі факти використання незадекларованої праці. Богдан Дорош охарактеризував також ситуацію, яка склалася в області щодо заборгованості із виплати заробітної плати, і розповів про вжиті фахівцями Управління Держпраці заходи з метою вирішення цієї проблеми. Водночас детально зупинився на роботі фахівців Управління, спрямованій на легалізацію найманої праці  та оплати праці в краї.

– Ми не терпимі до порушників законодавства про працю, які використовують найману робочу силу без оформлення трудових правовідносин у встановленому законодавством порядку, – сказав очільник Управління Держпраці. – Починаючи з березня 2018 (відколи відновлено інспекційну діяльність Управління), державні інспектори праці здійснили 136 інспекційних відвідувань, у ході яких досліджувалося питання оформлення трудових договорів з найманими працівниками. Під час інспектувань виявлено порушення порядку оформлення трудових правовідносин відносно 26 працівників (працювали без повідомлення органів ДФС); 17 роботодавців використовували працю 60 працівників взагалі без оформлення трудового договору.

На завершення Богдан Володимирович звернув увагу учасників зібрання на проблему підміни трудового договору цивільно-правовим.

Як в області проводяться перевірки з виявлення фактів використання праці неоформлених працівників, розповів начальник відділу ГУ ДФС у Закарпатській області Михайло Попович.

У засіданні також взяли участь заступник голови Правління Пенсійного фонду України Владислав Машкін та представник Департаменту з питань праці Державної служби України з питань праці Володимир Гончарук.

Підсумовуючи сказане, Володимир Гончарук наголосив: державні службовці, повинні діяти тільки в межах, визначених чинним законодавством. Тому фахівці органів Держпраці мають працювати згідно з наданими їм повноваженнями. А головний акцент у роботі, спрямованій на подолання незадекларованої праці та заробітної плати, на сьогодні Держпраці робить на проведенні консультативно-роз’яснювальної діяльності. І тільки тоді, коли роботодавець не дослухається, будуть вживатися відповідні заходи.

На завершення учасники зібрання обговорили проблемні питання, які виникають в практичній роботі з виявлення фактів використання праці неоформлених працівників та порушень трудового законодавства, а також були внесені пропозиції до Проекту рішення за результатами засідання робочої групи.