24 жовтня – Світовий день боротьби з поліомієлітом

5 років ago admin 0


Сьогодні Всесвітній день боротьби з поліомієлітом – хворобою, яку практично перемогли у світі завдяки вакцинації. В прес центрі Закарпатської ОДА  лікар-епідеміолог ДУ «Закарпатський обласний лабораторний Центр МОЗ України» Любов Данич, директор КНП «Обласна клінічна інфекційна лікарня» Закарпатської обласної ради Михайло Поляк та представник ГО "Батьки за вакцинацію" в Закарпатті Вікторія Лис-Хамаза розповіли про небезпеку полвомієліту та ситуацію із цим захворюванням в області. 


Ще 20 років тому поліомієліт щоденно викликав параліч у 1000 дітей. До 2010 року випадки дитячого паралічу фіксувалися у 1349 дітей на рік, а у 2015 році було зареєстровано всього 73 випадки. Таке різке зменшення – результат глобальних зусиль з ліквідації цієї хвороби завдяки всеохоплюючій імунізації.


Поліомієліт неможливо вилікувати, але йому можна запобігти, зробивши щеплення. Найбільш вразливими до поліомієліту є діти до п'яти років, саме тому перше щеплення діти отримують у перші місяці життя.


У Закарпатській області, як і по всій державі, в 1946 – 1958 роках реєструвалися числені випадки захворювань на поліомієліт. У різні роки виявляли від 2 до 305 (в 1957р.) випадків, і проблема набувала соціального характеру через інвалідизаціюпісля перенесеного захворювання (40%). Застосування живої пероральної вакцини в 1959-1960 роках різко знизило захворюваність на поліомієліт.


Наслідком масової вакцинальної кампанії 1960 року і подальшої рутинної імунізації стало зниження захворюваності на поліомієліт до нульових рівнів.


Проте фахівці лабораторного центру спільно з медичними працівниками продовжують роботу з епіднагляду за гострими в’ялими паралічами. Щорічно на різних адмінтериторіях області з метою виключення діагнозу «поліомієліт» та подальшого обстеження, виявляються та обліковуються хворі гострими в’ялими паралічами.


 


ЯК ПЕРЕДАЄТЬСЯ ПОЛІОМІЄЛІТ


Поліомієліт – це гостре інфекційне захворювання. Поліовірус поширюється від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше – через брудні руки, заражену їжу та воду.


Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована людина – і дитина, і дорослий. Але найбільш сприйнятливі до вірусу поліомієліту діти у віці до 5 років.


Перебіг хвороби характеризується ураженням ЦНС, виникненням паралічів. Хвороба може призвести до смерті.


СИМПТОМИ І ЛІКУВАННЯ ПОЛІОМІЄЛІТУ


Інкубаційний період після зараження людини поліовірусом може тривати від 4 до 35 днів, після чого може розвинутися поліомієліт. При цьому прояви хвороби можуть бути різними:


  • Жодних симптомів — без будь-яких проявів хвороба протікає у понад 70% випадків, що робить її особливо небезпечною для оточуючих.

  • Грипоподібні симптоми — лихоманка, головний біль, біль у животі й горлі, нудота і блювання — протягом кількох днів може проявлятися один чи кілька з них. За такої форми хвороби, яка виникає у 25% випадків, вірус розповсюджується найактивніше, залишаючись непомітним через схожість з симптомами грипу.

  • Рухові розлади — сильний біль у вражених м’язах і рухові розлади аж до повного паралічу, який може розвинутися за кілька годин. Параліч може вразити ноги, руки, плечі, груди, живіт, обличчя.


Ураження дихальних м’язів часто призводить до смерті. При одужанні після поліомієліту функція вражених хворобою нервів і м’язів не відновлюється. Дуже рідко симптомом ураження поліовірусом центральної нервової системи також буває менінгіт. На сьогодні не існує спеціального противірусного лікування поліомієліту.


УСКЛАДНЕННЯ ПОЛІОМІЄЛІТУ


Близько 5% хворих помирають. В основному – через порушення дихання при паралічі дихальної мускулатури. У одного з 200 хворих розвиваються деформації хребта і кінцівок, що стають причиною інвалідності. Інші небезпечні ускладнення поліомієліту – пневмонія, міокардит, важкі шлунково кишкові розлади з кровотечею, проривом, виразками, кишкова непрохідність.


ПРОФІЛАКТИКА ПОЛІОМІЄЛІТУ


Вакцинація – єдиний надійний спосіб запобігти поліомієліту. Шістьох доз вакцини достатньо, щоби сформувався імунітет до поліомієліту до кінця життя. Згідно з Календарем профілактичних щеплень, оптимальний час для введення вакцин:


  • 1 щеплення – 2-й місяць життя дитини (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ));

  • 2 щеплення – 4-й місяць (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ));

  • 3 щеплення – 6-й місяць (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));

  • 4 щеплення – 18-й місяць (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));

  • 5 щеплення – 6 років (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));

  • 6 щеплення – 14 років (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ)).


В Україні є достатньо якісних і ефективних вакцин, закуплених за кошти державного бюджету.


 



 


    Подiбнi новини

    Грип та простуди знову повертаються?

    admin 5 років ago
    Більше ніж на 8 відсотків зросла кількість захворювань на ГРІ та грип в області за минулий тиждень. Як повідомила обласний епідеміолог Вікторія Тимчик, до закладів охорони здоров'я з приводу... Читати далi

    Моніторувати, щоб ефективно співпрацювати

    admin 7 років ago
    Чи зможуть лікарі та пацієнти налагодити ефективну взаємодію один з одним та спільно вирішувати проблеми охорони здоров’я, вивчали експерти Світового Банку та Київської школи економіки (КШЕ). Команда фахівців, в... Читати далi

    ПЕРЕВІР НИРКИ!

    admin 6 років ago
    Кожен десятий мешканець планети має хронічні ниркові захворювання. Найпідступніше і найнебезпечніше з них – гостра ниркова недостатність. Нирки не болять через відсутність нервових рецепторів, а руйнівні зміни в них... Читати далi

    24 жовтня – Всесвітній День боротьби з поліомієлітом

    admin 6 років ago
    Завтра, 24 жовтня, відзначається Всесвітній день боротьби з поліомієлітом. Щоб підвищити обізнаність населення щодо поліомієліту, наслідки від цього захворювання та його профілактику, щороку цього дня проводять різноманітні тематичні заходи.... Читати далi