Актуально для ФОП щодо подання Додатку 1 до Податкової декларації платника ЄП

4 місяці ago admin 0


Чи подає ФОП платник ЄП Додаток 1 до Податкової декларації платника ЄП – ФОП, якщо першу половину звітного (податкового) року скористалася правом не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок відповідно до п. 9 прим. 19 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ № 2464, а на другу половину року уклала гіг-контракт з резидентом Дія Сіті?

Платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) є, зокрема, фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування (крім електронних резидентів (e-резидентів) (п. 4 частини першої ст. 4 Закону № 2464).

Відповідно до п. 4 частини другої ст. 6 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов’язані подавати звітність, у тому числі про основне місце роботи працівника, про нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених відповідно до Закону № 2464, у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до контролюючого органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки та порядку, встановлені Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI.

Фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої – третьої груп у складі Податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578 (далі – Декларація), формують за себе додаток 1 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» (далі – Додаток 1).

Згідно з частиною шостою ст. 4 Закону № 2464 особи, зазначені у пп. 4 і 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464, які мають основне місце роботи або уклали гіг-контракт з резидентом Дія Сіті в порядку та на умовах, передбачених Законом України від 15 липня 2021 року № 1667-IX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі – Закон № 1667), звільняються від сплати за себе єдиного внеску за місяці звітного періоду, за які роботодавцем (резидентом Дія Сіті) сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску за умови самостійного визначення ними бази нарахування за місяці звітного періоду, за які роботодавцем (резидентом Дія Сіті) сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі менше мінімального страхового внеску. Самостійно визначена такими особами база нарахування не може перевищувати максимальну величину бази нарахування єдиного внеску, встановлену Законом № 2464. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Відповідно до абзацу першого п. 9 прим. 19 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464, тимчасово, з 01 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану, фізичні особи – підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування (крім електронних резидентів (e-резидентів), особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе. Положення абзацу другого п. 2 частини першої ст. 7 Закону № 2464 щодо таких періодів для таких осіб не застосовується.

При цьому такими особами розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації не заповнюється за період, в якому відповідно до абзацу першого п. 9 прим. 19 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався (абзац другий п. 9 прим. 19 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464).

Враховуючи зазначене, норми п. 9 прим. 19 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 є спеціальними нормами, які діють у чітко визначений проміжок часу та відповідно мають пріоритет над загальними нормами протягом цього періоду, у зв’язку з чим фізична особа – підприємець платник єдиного податку, яка протягом всього звітного (податкового) року скористалася правом не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок, не заповнює та не подає Додаток 1 у складі Декларації, незалежно від того чи сплачено за неї єдиний внесок у розмірі не менше мінімального страхового внеску за всі календарні місяці роботи резидентом Дія Сіті, з яким укладено гіг-контракт в порядку та на умовах, передбачених Законом № 1667.

ДПС у Закарпатській області