Результати кампанії декларування контрольованих операцій за 2022 рік

7 місяців ago admin 0


До Державної податкової служби України за результатами 2022 звітного року надійшло 2 292 звіти про контрольовані операції (далі – КО), що приблизно дорівнює минулорічному показнику.

Задекларована платниками податків сума КО становить 2,2 трлн грн, яка є меншою, ніж за 2021 рік на 1,5 трлн гривень. При цьому значно скоротилися обсяги КО з товарними позиціями – на понад 30 %, а саме, з 1,69 трлн грн до 1,14 трлн гривень.

Разом з тим, порівняно з попередніми роками після затвердження Порядків встановлення відповідності умов контрольованої операції щодо сировинних товарів принципу «витягнутої руки» (наказ Міністерства фінансів України від 18.01.2022 № 19, який набрав чинності з 01.01.2023) частка застосування платниками податків методу порівняльної неконтрольованої ціни в цілях трансфертного ціноутворення (далі – ТЦ) для операцій з товарами (у т.ч. з сировинними) збільшилась на 5 відсотків.

В основному КО здійснювались із нерезидентами, які зареєстровані в Швейцарській Конфедерації (22 %), Республіці Австрія (16 %), Французькій Республіці (7 %), Королівстві Нідерланди (6 %), Федеративній Республіці Німеччина  та Сполучених Штатах Америки (по 5 %).

Значну питому вагу в загальному обсязі КО займають операції з товарами – 52 % (у тому числі з сировинними – 19 %) та банківські послуги – 29 %. Інші категорії операцій мають значно меншу частку, зокрема, послуги – 9 %, фінансові послуги – 7 %, операції з цінними паперами – 2 % та інші – 1 %.

Крім того, відповідно до вимог підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) платники податків, які у звітному 2022 році здійснювали КО та входять до міжнародної групи компаній, були зобов’язані разом із звітом про КО подати повідомлення про участь у міжнародній групі компаній (далі – Повідомлення).

Станом на 03.10.2023 Повідомлення подали 2022 платника податків. Основними державами (територіями) податкового резиденства материнських компаній міжнародної групи компаній є Республіка Кіпр – 22 %, Федеративна Республіка Німеччина – 9 %, Сполучені Штати Америки – 9 %, Французька Республіка – 5 %, Швейцарська Конфедерація, Україна, Республіка Австрія – по 4 %, Нідерланди та Велика Британія – по 3 % та інші країни світу – 37 %.

Зауважимо, що 2022 рік – це перший звітний період, починаючи з 2020 року, коли Повідомлення мали подати лише ті платники податків, які є учасниками міжнародної групи компаній та здійснювали господарські операції, що підпадають під критерії контрольованих.

Також платники податків, користуючись нормами пункту 50.1 статті 50 Кодексу, а саме: відсутністю застосування штрафних санкцій за подання не пізніше 1 жовтня року наступного за звітним уточнюючого розрахунку до податкової декларації з податку на прибуток підприємств за попередній податковий (звітний) рік з метою здійснення самостійного коригування ціни контрольованої операції і сум податкових зобов’язань, подали Додатки ТЦ за 2022 звітний рік на суму 3,6 млрд грн, що становить понад 60 відсотків від загальної суми коригувань, проведених в 2023 році (5,8 млрд грн).

Разом з тим, зауважуємо, що відповідно до чинних норм законодавства (підпункт 69.38 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу) тимчасово, на період з 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, у разі самостійного виправлення платником податків з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених статтею 50 Кодексу, помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання, такий платник звільняється від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 статті 50 Кодексу, та пені.

Отже, під час дії воєнного стану законодавчо передбачена «пом’якшуюча» відповідальність у разі самостійного встановлення невідповідності умов КО принципу «витягнутої руки» та проведення без застосування штрафних санкцій та пені відповідних коригувань після 1 жовтня року, наступного за звітним.

У зв’язку з цим, ДПС наголошує на доцільності перегляду платниками податків умов КО щодо їх відповідності принципу «витягнутої руки» та добровільній сплаті податкових зобов’язань з податку на прибуток підприємств до початку проведення перевірок з питань ТЦ.

З детальною інформацією щодо декларування КО за 2022 звітний рік платники податків можуть ознайомитись за посиланням: https://tax.gov.ua/diyalnist-/transfertne-tsinoutvorennya-ta-mijnarodne-opodatkuvannya/transfertne-tsinoutvorennya/prezentatsiyni-materiali/718830.html.

Пресслужба Державної податкової служби України