Держпрограма "5-7-9%" має бути спрямована на МСБ, але допускати винятки на час війни

1 рік ago admin 0


Позиція Міжнародного валютного фонду (МВФ) щодо посилення акцентів державної програми “Доступні кредити 5-7-9” на кредитування малого та середнього бізнесу (МСБ) є правильною, але в умовах війни припустимими є обмеженими за обсягами, вважає голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев.

“Потрібно розуміти, що певні варіанти – енергетика, роздрібні мережі – продиктовані певними виробничими ресурсами, які неможливо ігнорувати”, – сказав він в інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна”.

Голова комітету повідомив, що міфом є ​​думка, що програмою “5-7-9” користуються більшого великого підприємства.

За словами, з початку його програми було видано кредитів на 220 млрд грн, зокрема за війну – на 130 млрд грн, а в перші місяці після повномасштабного включення РФ програму було розширено на великі продуктові торговельні мережі через зниження їх операційної ефективності. Практика довела, що це було абсолютно правильне рішення, припинили роботу мережі і через місяць-два почали відновлюватися на тих територіях, на яких це було можливо, додав Гетманців.

Він уточнив, що на сьогодні в рамках “5-7-9%”, як винаток, планується надати банкам 8 млрд грн кредитних коштів для енергетичної сфери.

“Це теж великий бізнес, але без нього малий і середній бізнес не працюватиме взагалі. І так, енергетиці потрібні гроші. Але в загальному обсязі програми на енергетику планується збільшити до 8 млрд грн, що нерівномірно із загальним обсягом програми”, – вважають голову. комітету.

Відповідно до інформації на сайті Мінфіну, з початку дій урядової програми «Доступні кредити 5-7-9%» (лютий 2020 року) щодо компенсації з держбюджету відсоткової ставки бізнесу видано 70 тис. кредитів на 225,4 млрд грн. З початку 2023 року підприємці отримали 17,2 тис. кредитів на 58,3 млрд грн. Ще за минулий тиждень такі кредити банки видали 668 підприємцям на 1,9 млрд грн.

Уточнюється, що найбільші підприємці взяли антикризових кредитів – 61 млрд грн і на антивоєнні цілі – 54,2 млрд грн. На рефінансування попередньо отриманих кредитів було видано 28,4 млрд грн, на поповнення обігового капіталу – 25,9 млрд грн, на інвестиційні цілі – 16,5 млрд грн. Крім того, аграрії отримали 33,5 млрд грн кредитних коштів на підтримку своєї діяльності, торговельні компанії взяли 3,5 млрд грн кредитів для поповнення обігових коштів.

Наразі в програмі беруть участь 45 банків, серед них лідерами з надання кредитів є ПриватБанк – понад 24,4 тис. кредитів на майже 39,8 млрд грн, Ощадбанк – 9,7 тис. на 26,2 млрд грн і Райффайзен Банк Аваль – 5,3 тис. кредитів на 25,2 млрд грн, які через наявність підсанкційної “сестринської компанії” в РФ наразі від програми відданих.

В оновленій наприкінці червня програми розширеного фінансування EFF Міжнародного валютного фонду (МВФ) є вимоги щодо перегляду програми “5-7-9” для більшого її фокусування на малих та середніх підприємствах з посиленим моніторингом.

Джерело @

Інтерфакс-Україна