Перспективи ВВП України: думка НБУ

1 рік ago admin 0


Чому змінилися перспективи ВВП України? У статті розглядаються очікування Національного банку щодо прогнозу зростання ВВП, позитивні фактори, що впливають на економіку, зниження ставок і терміни можливого зниження.

НБУ очікує підвищення прогнозованого зростання ВВП на 2023 рік.

За словами Сергія Ніколайчука, заступника голови НБУ, в економіці спостерігаються позитивні зрушення, і є ймовірність перегляду прогнозу зростання ВВП у 2% на 2023 рік.

Ніколайчук виділив кілька сприятливих аспектів, включно з міжнародними резервами, які до кінця травня перевищили 37 млрд доларів. Він також висловив оптимізм щодо подальшого зростання в червні.

Ще одним обнадійливим аспектом є сприятливий стан валютного ринку, де курс готівкової гривні тісно вирівнюється з міжбанківським курсом.

Крім того, інфляція знизилася до 15,3%, що свідчить про стійку тенденцію до дезінфляції, згідно з даними НБУ.

Ніколайчук підкреслив, що макрофінансова стабільність відіграє вирішальну роль у триваючому пожвавленні економічної діяльності.

Він пояснив, що очікування відновлення економіки в другій половині року засновані на продовженні значних бюджетних витрат за підтримки міжнародної допомоги.

Ніколайчук додав, що вони очікують на збереження макрофінансової стабільності, а також на додаткові внески з боку банківської системи та потенційне зниження відсоткових ставок.

“Очікування відновлення економіки у другому півріччі також базуються на продовженні досить значних видатків бюджету, які підкріплені міжнародною допомогою. Ми очікуємо, що макрофінансова стабільність зберігатиметься, а також розраховуємо на додатковий внесок від банківської системи і від певного зниження процентних ставок”, – сказав Ніколайчук.

Зниження облікової ставки

Що стосується зниження ставок, він заявив, що Національний банк передбачає почати цикл зниження облікової ставки раніше, ніж спочатку передбачалося.

Нагадаємо, Національний банк оголосив, що зниження облікової ставки на 1-2 відсоткових пункти, найімовірніше, це відбудеться в липні або вересні. Про це заявила більшість членів Комітету з монетарної політики (КМП). Три члени КМП вважають, що облікову ставку може бути знижено вже в червні без ризику для привабливості гривневих активів і стабільності обмінного курсу. Однак на засіданні 14 червня сім членів проголосували за збереження облікової ставки на рівні 25%. Детальніше про це читайте в нашому матеріалі.

Важливо зазначити, що в червні 2022 року НБУ підвищив облікову ставку з 10% до 25% річних. Облікова ставка використовується для контролю інфляції шляхом подорожчання кредитів і підвищення прибутковості депозитів, знижуючи швидкість руху грошей.

У травні 2023 року НБУ припустив, що може знизити облікову ставку до 21% у четвертому кварталі цього року і до 18% 2024 року. Цю думку поділяла більшість членів Комітету з монетарної політики НБУ на той час.

Джерело @

PaySpaceMagazine