Самостійне коригування податкових зобов’язань – крок до підвищення податкової культури платників та запорука побудови Європейської держави

1 рік ago admin 0


Завдяки системній та послідовній роботі ДПС та її територіальних органів налагоджено аргументований та конструктивний діалог з платниками податків, які, не чекаючи початку перевірок, здійснюють коригування ціни контрольованої операції (далі – КО) і, як наслідок, самостійно збільшують податкові зобов’язання з податку на прибуток підприємств.

Протягом 2015 – 2022 років понад 1 тис. платників податків (або 20 % від загальної кількості, що звітували про КО) подали 2,3 тис. декларацій (уточнюючих) з податку на прибуток підприємств і самостійно збільшили фінансовий результат до оподаткування на понад 30,5 млрд грн за КО, умови яких не відповідають принципу «витягнутої руки» та/або розумній економічній причині (діловій меті). За наслідками даних коригувань задекларовано збільшення податкових зобов’язань з податку на прибуток підприємств на понад 2,8 млрд грн та зменшення від’ємного значення об’єкта оподаткування більше ніж на 10,7 млрд гривень.

Незважаючи на дію мораторію щодо проведення документальних перевірок, у зв’язку з карантинними обмеженнями, пов’язаними з COVID-19 та воєнним станом в Україні, платниками податків протягом 2020 – 2022 років проведено самостійне коригування фінансового результату до оподаткування на понад 15,9 млрд грн, або 52 % від загальної суми коригувань (збільшено податок на прибуток на 1,6 млрд грн та зменшено від’ємне значення об’єкта оподаткування на 3,9 млрд грн), у тому числі протягом 2022 року – на 4,9 млрд гривень.

Головним завданням ДПС залишається конструктивний діалог з платниками податків. Наша мета не проведення перевірок, а допомога бізнесу, зокрема, у завчасному  виявленні та уникненні можливих ризиків. Лише у випадках, коли платники податків не зважають на аргументи податківців щодо наявних ризиків ТЦ, контролюючим органом формуються кейси, які готові для проведення контрольно-перевірочних заходів після зняття мораторію на перевірки відповідності умов КО принципу «витягнутої руки».

ДПС, зважаючи на складність та новизну напрямку трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування в Україні, повідомляє платникам податків, що у кожному територіальному органі ДПС створені та функціонують відповідні підрозділи, які відкриті до діалогу з бізнесом. Активна комунікація з платниками підтримується за допомогою різних платформ та методів отримання інформації, які можна знайти за посиланням https://tax.gov.ua/others/kontakti.

Враховуючи зазначене вище, ДПС рекомендує платникам податків переглянути проведені КО на відповідність принципу «витягнутої руки» та скористатись можливістю щодо проведення самостійних коригувань відповідно до п.п. 39.5.4 п. 39.5 ст. 39 та п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України. А у випадках виникнення додаткових запитань звертатись до ДПС для їх роз’яснення та вирішення.

Водночас, ДПС висловлює вдячність платникам за своєчасно сплачені податки та збори. На сьогодні це надзвичайно важлива місія, яка забезпечить економічну стабільність країни. Спільними зусиллями ми підтримуємо високу планку результативності, що дозволить продовжити досягнення амбітних результатів на шляху України до Європейського Союзу та забезпечення економічної стабільності держави в умовах воєнного стану.

Пресслужба Державної податкової служби України