Збитки бізнесу від війни: які документи суд візьме до уваги

1 рік ago admin 0

Доводимо факти знищення чи викрадення майна, право власності на нього та його вартість до нападу рф.

Днями Фонд держмайна України видав інструкцію для бізнесу щодо того, як оцінювати збитки, отримані внаслідок війни росії проти України. За формулою ФДМУ бізнес має сформувати доказову базу до того моменту, коли можна буде подати позов щодо цього питання. Але підприємці не готові чекати й активно звертаються до суду для відшкодування збитків, яких завдала рф. І станом на початок лютого 2023 року український бізнес отримав перші судові рішення, ухвалені на свою користь. Своєю чергою судова практика, що почала формуватися ще з червня 2022 року, вже встигла пережити певну еволюцію. Якими доказами підприємства можуть підтвердити розмір збитків, яких вони зазнали, якої позиції щодо оцінки доказів дотримуються суди зараз, розповів Mind керуючий партнер юридичної компанії «АРМАДА» Олександр Кузнєцов

Розуміючи відсутність заперечень із боку рф у справах щодо відшкодування збитків з країни-терориста (через неможливість прийняти участь у засіданнях), суди стали більш критично ставитися до доказової бази, яку надає позивач, обґрунтовуючи свої позовні вимоги.

Для ухвалення рішення на користь позивача потрібно довести суду низку фактів

Для початку пропоную визначити, які важливі складові слід довести підприємству для того, щоб отримати рішення про відшкодування збитків. Це:

 • факт повного знищення або часткового руйнування майна, якщо майно підприємства зазнало фізичного впливу саме внаслідок воєнних дій;
 • факт викрадення майна або факт обмеження права власника ефективно володіти та розпоряджатися таким майном, якщо майно було викрадено під час окупації або знаходиться на тимчасово окупованій території станом на зараз;
 • підтвердити право власності на це майно, а також підтвердити, що нам момент початку повномасштабного вторгнення ваше підприємство безперешкодно володіло, користувалося та розпоряджалося цим майном;
 • підтвердити вартість такого майна, адже саме вартість майна стане сумою позовних вимог.

Доводимо факт повного знищення або часткового руйнування майна

У разі знищення або пошкодження майна внаслідок ракетного обстрілу, що спричинило в подальшому пожежу, належною доказовою базою буде Акт про пожежу, складений працівниками управління ДСНС України.

Під час складання Акту про пожежу працівники ДСНС можуть визначити причину пожежі, вказавши, що вона сталася саме внаслідок потрапляння снаряду, а не, наприклад, через побутову недбалість. Також пожежники можуть зафіксувати обсяг та площу займання, коротко описати, яке саме майно було знищено, час виникнення пожежі та час її ліквідації, описати, чи був можливим або утрудненим доступ до приміщень внаслідок здійснення евакуаційних заходів і знешкодження нездетонованих снарядів тощо.

Аналогічний доказ знищення майна було надано в межах справи № 925/903/22. Судом було досліджено Акт про пожежу, долучений до матеріалів справи та встановлено юридичний факт заподіяння шкоди майну позивача.

Якщо внаслідок обстрілу було значно пошкоджено майно, але пожежа на починалася, раджу звертатися до ДСНС за проведенням обстеження та розмінування території.

За результатами такого обстеження ДСНС складе Акт про розмінування території, у якому також зможе зафіксувати факт обстрілу вашого підприємства, наслідки такого обстрілу, час скоєння обстрілу та описати в Акті перелік майна, яке зазнало ураження.

Другим доказом знищення майна є витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі – ЄРДР), який видає Нацполіція за результатами звернення із заявою про вчинення злочину.

Наполегливо раджу всім, чиє майно було знищено, звертатися до правоохоронних органів із метою фіксації події. Правоохоронці зобов’язані відібрати у вас пояснення, провести огляд знищеного майна, зафіксувати кількісні та якісні характеристики майна й внести відомості до ЄРДР, про що видати вам витяг.

Аналогічну доказову базу містить рішення у справі № 911/2073/22, у якій позивач серед іншого підтверджує факт зруйнування майна витягом з ЄРДР щодо відкриття кримінальної справи за фактом обстрілу.

І ще одним доказом може бути Акт комісійного обстеження будівель та споруд (об`єктів), пошкоджених внаслідок збройної агресії російської федерації, який складається органами місцевого самоврядування. Такі обстеження зазвичай проводять представники сільських, селищних, міських рад, серед яких є інженер.

Цей акт встановлює аналогічні моменти, як-то причину руйнування, обсяг, час і перелік зруйнованого майна.

Важливими, але не визначальними серед доказів є фото- та відеофіксація. Якщо ви маєте можливість зробити фотографії чи за фільмувати на відео зруйноване майно, то це також може бути доказом, який розглядатиме суд. Під час фото- чи відеофіксації обов’язково попіклуйтеся про те, щоб зазначити час та дату зйомки, особу, що її проводить, і зазначте коментар щодо того, який саме об’єкт фіксується на відео.

І наостанок, непрямий, але також не менш важливий доказ – посилання ЗМІ щодо інциденту. Нерідко позивачі формують так званий реєстр посилань ЗМІ, де перелічують посилання на новинні ресурси, які висвітлили подію. Такий доказ надає можливість суду сформувати комплексне уявлення щодо інциденту й однозначно не буде зайвим. Як приклад можу навести судові рішення у справах 922/1059/22, 911/2073/22 тощо.

Доводимо факт викрадення майна або неможливості ефективного розпорядження ним

Серед доказової бази, яка може підтвердити викрадення вашого майна, виокремлю такі докази:

 1. Витяг із ЄРДР щодо реєстрації кримінального злочину за ознаками ст. 185 КК України («Крадіжка»).
 2. Дані з GPS-трекерів транспортних засобів, що можуть підтвердити рух транспортних засобів та спецтехніки.
 3. Покази свідків, якими можуть бути працівники підприємства чи будь-які інші особи, які можуть підтвердити факт привласнення належного вам майна загарбниками.
 4. Фото- чи відеофіксація.

Щодо майна, яке залишилося на непідконтрольній території, над яким власник втратив ефективний контроль, раджу підтвердити це належим чином:

 1. Право власності на таке майно.
 2. Рішенням органів місцевого самоврядування чи державної влади, факт втрати контролю та припинення виконання посадових обов’язків на тимчасово непідконтрольній території
 3. Сформувати реєстр ЗМІ, у якому зібрати посилання на новинні видання, які писали про фактичне захоплення військами рф населеного пункту, де знаходиться майно підприємства.

Зауважу, що всі органи місцевого самоврядування та державної влади релоковані до безпечних регіонів та продовжують здійснювати свої функції віддалено. Отже, необхідно дізнатися, де саме функціонує відповідний орган та отримати довідку про те, що на території, де знаходиться наразі майно, ефективний контроль здійснюється російською федерацією.

Доводимо, що майно перебувало у власності  підприємства

Якщо йдеться про об’єкти нерухомого майна, то, як правило, наступне підтверджується інформацією з Державного реєстру прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна.

Тож суду буде більш ніж достатньо, якщо надати сформований витяг щодо об’єктах нерухомості.

Щодо підтвердження власності на транспортні засоби, то це можуть підтвердити технічні паспорти чи довідки сервісного центру МВС.

Для підтвердження права власності на товарні залишки підприємства, які були знищені чи викрадені, достатньо підтвердити первинною бухгалтерською документацією факт придбання такого майна та знаходження його на балансі підприємства.

Нерідко підприємства як докази надають внутрішні акти інвентаризації товарних залишків, що були на зберіганні за місцем зруйнованого нерухомого майна.

Доводимо вартість зруйнованого майна

Єдиною можливістю підтвердити належним чином суму збитків є звернення до суб’єкта оціночної діяльності чи акредитованої експертної установи.

Незалежна оцінка збитків проводиться суб`єктами оціночної діяльності – суб`єктами господарювання, визнаними такими Законом України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні». 

Результатом проведеної оцінки є звіт про оцінку вартості відшкодувань внаслідок пошкодження, у якому описується ступінь знищення майна й визначена реальна ринкова вартість такого майна До моменту його руйнування.

Наголошую на дуже важливому аспекті, як-то визначення вартості майна саме ДО початку воєнних дій. Військові дії, як мінімум, не додали інвестиційної привабливості майну, яке знаходиться на непідконтрольній території.

Швидше навпаки – після окупації умовного Мелітополя вартість нерухомого майна там значною мірою зменшилася. Саме тому експерт проводить дослідження реальних ринкових цін ДО початку війни.

І ще один важливий момент – це прив’язка вартості втраченого майна в еквіваленті до іноземної валюти. Через курсові коливання й інфляційні процеси раджу просити експерта визначити вартість зруйнованого майна в іноземній валюті (доларах США або євро).

Важливо пам’ятати, що наведений перелік доказів приблизний і не є вичерпним. Доказову базу треба складати індивідуально, з огляду на конкретні обставини.

Джерело @
mind.ua