В Ужгороді вийшла друком книжка одного з перших акторів Закарпатського муздрамтеатру

9 місяців ago admin 0

7 листопада Закарпатський муздрамтеатр відзначатиме 75 років з дня прем’єри першої вистави на своїй сцені.

Цей ювілей співпав із виходом книжки вибраних творів відомого закарпатського письменника Юрія Керекеша, якому у червні виповнилося сто років. Мало хто знає, що пан Юрій був одним із перших акторів, створеного у 1946 році професійного українського театру. 

Як згадував письменник, він прийшов на сцену із обласної газети, прочитавши оголошення про набір акторів. Витримавши конкурс, став грати ролі. Тут у театрі зустрів і свою дружину — акторку Галину Новіцьку, з якою і розписалися у перерві між репетиціями. Щоправда, в Закарпатському муздрамтеатрі молоде подружжя не затрималося через скрутні обставини: актором і тоді платили мало. Треба було виживати, і сім’я з немовлям у важкому 1947 році подалася на село – у Великі Лучки, на батьківське обійстя Юрія Керекеша.

 

Щоправда, театральний досвід таки знадобився письменникові у подальшому житті. Він чудово декламував свої твори напам’ять, разом з дружиною ставили самодіяльні вистави у селах на Хустщині, де десять років учителювали. Написав Юрій Керекеш і дві п’єси «Два кольори» та «Медові дні Василини», які були поставлені у найбільшому театрі Закарпаття. Перша з них навіть записали і показали на українському телебаченні. До кінця своїх днів, а прожив він 86 років, старійшина закарпатських письменників цікавився рідним театром, відвідував вистави, брав участь у художніх радах.  

У «Вибраних творах» Юрія Керекеша, що днями побачили світ у видавництві «Карпати», представлена розмаїта спадщина письменника: майже всі оповідання, повість «Чотири дні відпустки», публіцистичні виступи часів Незалежності, архівні матеріали, розповіді відомих літераторів про свого колегу. Надруковано тут і драму «Медові дні Василини», яка є однією з найкращих закарпатських п’єс ХХ століття. Книжка невдовзі буде представлена в Ужгороді та у Великих Лучках, де в червні відкрили меморіальну дошку видатному землякові.

А цього тижня Закарпатський муздрамтеатр знову запрошує на свої вистави. У п’ятницю, 8 жовтня, о 19.00 на малій сцені покажуть трагікомічний абсурд Карла Ветлінгера «Краще залишайся мертвим». У суботу о 18.00 на великій сцені відбудеться ексцентрична комедія А.Курейчика «Обережно, жінки!». А в неділю, 10 жовтня, о 12.00 «шерегіївці» зіграють музичну казку Л.Устинова «Велике жабеня», а о 18.00 – драму молодості П.Путніньша «Нічний вартівник і праля».