Закарпатські лісівники створюють охоронні зони навколо гнізд рідкісних птахів

4 роки ago admin 0
1 квітня відзначається Міжнародний день птахів! Сьогодні розповімо про рідкісного мешканця закарпатських лісів – лелеку чорного.
 
Кожному добре відомий великий білий птах – лелека, що здавна живе серед людей i будує гнізда в населених пунктах на деревах і дахах будинків. Але мало хто бачив його найближчого родича, що гніздиться у віддалених, глухих кутках старих лісів, які не зазнали втручання людини. Йдеться про чорного лелеку, який нині став рідкісним, зникаючим птахом, що занесений до Червоної книги України.
 
Лелека чорний – дуже рідкісний птах, адже у світі налічується лише близько 20 тисяч гніздових пар. Всього в Україні їх залишилося до 500 пар, 40 з них – живуть на Закарпатті.
 
Закарпатські лісівники долучилися до порятунку рідкісних пернатих і створюють охоронні зони навколо гнізд рідкісних птахів. Лісівники моніторять місця гнізування і встановлюють фотопастки. Заходи, скеровані на охорону чорного лелеки, сприятимуть істотному зменшенню, а можливо й повному усуненню негативних факторів, які існують для цього виду в Україні.
 
Чорний лелека – лісовий птах, який для гніздування обирає лісові масиви зі старими деревами або групи старих дерев поруч із болотами, ріками, озерами чи луками. Найбільше полюбляє листяні ліси та заплави.
 
Лелека веде потаємний спосіб життя й уникає шуму, дуже чутливий до візитів на гніздову територію. Нерідкими є випадки, коли птахи залишають кладки внаслідок проведення поблизу лісогосподарських робіт (у гніздовий період). На жаль, погане знання біології цього птаха часто призводить до того, що під час рубання, навіть у позагніздовий сезон, у кращому випадку залишають тільки дерево з гніздом, а ліс довкола вирубують. Зрозуміло, що птах таке гніздо полишає. Окрім лісогосподарських робіт, лелеку можуть злякати збирачі грибів, ягід та й просто відпочивальники, які проявляють надмірну цікавість до гнізда. Зменшення кількості чорних лелек може спричинити і нестача їжі. Осушувальні меліоративні роботи призвели до значного зменшення місць, придатних для живлення птахів. Тож поважайте пернатих і бережіть природу!
 
Фото: Андрій Бокотей

1 квітня відзначається Міжнародний день птахів! Сьогодні розповімо про рідкісного мешканця закарпатських лісів – лелеку чорного.   Кожному добре відомий великий білий птах – лелека, що […]