Сміття – ворог, який не спить!

2 роки ago admin 0

20111126200836

Серед багатьох сучасних екологічних проблем є одна, до якої причетні безпосередньо всі люди, незалежно від віку, статі, професії чи роду занять, це – проблема поводження з твердими побутовими відходами або сміттям, що є чи не найголовнішим показником культури екологічної поведінки сучасної людини.

15 листопада у всьому світі відзначають – День вторинної переробки відходів. Цей день проводиться з метою залучення уваги громадськості, промислових структур до проблеми вторинної переробки відходів.

Нині в Україні поводження з відходами визначається законами „Про охорону навколишнього природного середовища” (1991 р.), „Про відходи” (1998р.), „Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення”, „Про поводження з радіоактивними відходами”, „Про металобрухт”, Кодексом України про надра, а також Програмою поводження з твердими побутовими відходами. Основними принципами державної політики у сфері поводження з відходами є пріоритетний захист навколишнього природного середовища та здоров’я людини від негативного впливу відходів, забезпечення ощадливого використання матеріально-сировинних та енергетичних ресурсів, науково-обгрунтоване узгодження екологічних, економічних та соціальних інтересів суспільства. Українське законодавство стосовно поводження з відходами постійно вдосконалюється, у цьому беруть участь не лише державні установи, а й громадські організації.

Побутові відходи – це лише частина загального сміття. Значна кількість непотрібних матеріалів і виробів, починаючи від старих газет і журналів, порожніх консервних бляшанок, пляшок, харчових відходів, обгорток та упаковок і закінчуючи битим посудом, зношеним одягом і поламаними меблями, зіпсованою побутовою чи офісною технікою, утворюється у кожному людському помешканні. Усі ці речі зазвичай називають сміттям або твердими побутовими відходами (ТПВ).Надзвичайно важливою є проблема твердих побутових відходів. На одну людину їх припадає 200-300 кг у рік. Нам загрожує новий потоп – сміттєвий, 6,5 тис. га Землі вже виведено з обороту під сміття.

Сортування сміття дозволяє відправляти вторинну сировину на переробку, а не на полігони, які на сьогоднішній день займають 4% території України (приблизно таку територію займають Карпатські гори).    Переробка – це найефективніший метод утилізації відходів, тому що пластик, скло, метал отримують „друге життя”, і не повинні скидатися в одну сміттєву урну. Це – принцип роздільного сортування сміття. Зазвичай розподіляють відходи на кілька основних категорій: пластик,папір, скло,органічні відходи та метал.

Поки українці думають – куди подіти сміття, у країнах ЄС інша халепа – де його взяти. Адже на переробці сміття можна мати дуже непоганий бізнес. У розвинутих країнах перероблені відходи давно стали повноцінним продуктом міжнародної торгівлі. З вторинної сировини отримують теплову та електроенергію.

У нас проблема переробки й утилізаціїтвердих побутових відходів стоїть дуже гостро, і поки вчені шукають шляхи її розв’язання, кожен може зробити свій невеликий внесок у поліпшення стану справ. Знайомтеся з нашими простими порадами таприєднуйтеся до всесвітнього руху небайдужих людей!

 • Насамперед, не викидайте сміття де заманеться. Викидати сміття потрібно в певні відведені для цього місця.
 • Домагайтесь у владних структур організації пунктів збору вторинної сировини.
 • Кожен повинен старатись зробити територію свого проживання чистою.
 • Сприяйте оздоровленню екологічної ситуації в середовищі свого проживання.
 • Після відпочинку на природі обов’язково збирайте все сміття і забирайте з собою, щоб викинути у найближчий сміттєвий бак.
 • Харчові відходи можна закопувати: тварини та бактерії, що живуть у ґрунті, швидко впораються з органічними залишками.
 • Пластикове сміття перед викиданням у сміттєвий бак треба спресувати, щоб зменшити його обсяг: навіщо викидати на смітник повітря в пластикових пляшках і банках? До речі, деякі пластикові вироби можна здати до пунктів прийому вторинної сировини. Які саме,дізнайтеся у найближчому пункті.
 • Якщо річ можна полагодити, не купуйте нову. І взагалі, не купуйте зайвих речей і їжі.
 • Використовуйте папір з обох боків. Надруковані або списані з одного боку листи можна використати як чернетки.
 • Сортуйте сміття! Макулатуру, деякі скляні та пластикові пляшки, металеві вироби, батарейки, енергозберігаючі та люмінесцентні лампи можна здати на переробку.
 • Наслідуйте модних кутюр’є і художників – зі сміття можна змайструвати різні прикраси, одяг та інсталяції.
 • Компостуйте харчові відходи для отримання добрива.
 • Використовуй речі вдруге, віддайте непотрібні Вам одяг, іграшки чи інші речі знайомим або в дитячі будинки.
 • Купуйте вироби з перероблених матеріалів. Це модно в Європі.
 • Намагайтеся не використовувати одноразовий посуд і пластикові упаковки.
 • Використовуйте акумулятори (або блок живлення) замість батарейок. Батарейки й акумулятори вимагають безпечної утилізації.
 • Користується екосумками – це модно і корисно для природи! Не беріть у магазині пластикові пакети, уникайте, за можливості, пакування у пластик, обирайте матеріали, що розкладаються швидше – папір, картон чи спеціальний розкладний пластик. 
 • Навчайте інших правильно поводитися з відходами, щоб не засмічувати нашу Планету!

Головне –пам’ятати, що земля, на якій ти стоїш – свята.

М. Копча,

методист відділу екології та

природоохоронної роботи