Делегація із Закарпаття переймала досвід чехів з галузі переробки побутових відходів
6 років ago admin 0
Сьогодні, 14 вересня, офіційна делегація від Закарпатської області на чолі з головою облради Михайлом Рівісом перебуває з робочим візитом у краї Височина Чеської Республіки.
Тут на неї чекає насичена програма. Серед іншого – обговорення питання поводження з муніципальними відходами, включаючи екскурсії та експертні дискусії з даної тематики, ознайомлення з роботою лінії сортування ASMJ, неформальні зустрічі та дружня тепла атмосфера.
У складі делегації: депутати облради – Антон Ліврінц та Андрій Шекета, начальник управління патрульної поліції в Закарпатській області департаменту патрульної поліції Національної поліції України Юрій Марценишин, заступник керуючого справами виконавчого апарату облради Євгенія Кибза, начальник управління з питань розвитку місцевого самоврядування, міжнародних та регіональних зв’язків облради Василь Маковський.
Як розповіли працівники компанії, трансфер станції ASMJ заснована у 2009 році для побудови та експлуатації лінії сортування вторинної сировини. Сортувальну лінію збудовано в промисловій зоні обласного центру Височини – Їглаві. Потужність машини дозволяє обробляти і використовувати щонайменше 10 000 тонн вторинної сировини щороку.
У 2013 році відкрита нова трансферна станція з переробки змішаних комунальних відходів, торгівельних та господарських відходів, сипучих відходів тощо. Перевантаження відходів до наливних контейнерів здійснюється за допомогою спеціального маніпулятора в залі. Потужність перевантажувальної станції дозволяє щоденно очищувати 15 000 тонн відходів.
Андрій Шекета розповів про свої враження та отриманий досвід від побаченого: «Ми відвідали 2 заводи, один з яких утилізовує і перероляє невеликі електроприбори – принтери, праски, пилосмоки, телефони і т.д. (до розмірів правльної машини). Всі ці старі електроприбори, які викидують в окремі контейнери, звозять на цей завод, де спочатку відділяють ті елементи які можуть бути небезпечні і, наприклад, вибухнути (батерейки, конденсатори, монітори і т.д.). Потім все інше потрапляє після ручного сортування на подрібнення і увесь матеріал ділять на окремі групи: залізо, алюміній, пластик, срібло, паладій, золото і т.д. На другому заводі відбувається сортування побутового сміття: там окремо сортують папір, ПЕТ пляшки, при чому по кольорах, плівку, пляшки з побутової хімії, тетрапак з молочих виробів і т.д. Здебільшого цей матеріал йде на вторинну переробку, а те що не можна переробити спалюється, і в результаті отримується електроенергія, але на спалення йде десь тільки 15%. З іншого робляться нові паперові ти пластмасові вироби а також матеріали які застосовуються у виробництві», – детально розповів обласний обранець Андрій Шекета, додавши: – Завод, який займає площу всього 1 гектар, переробляє 20 тис тон відходів в рік! Тому закарпатці можуть використати цей досвід. І замість того, щоб просто звозити сміття на легальні і не легальні звалища, можна займатися їх переробкою».
– Аби створити ефективну систему поводження з відходами в Україні, необхідно розглянути й адаптувати передовий міжнародний досвід країн ЄС, наприклад, Чехії, яка вже гармонізували свою нормативно-правову базу із законодавством ЄС та привела її у відповідність. Це, у свою чергу, допомогло б досягти найбільш ефективної реалізації потенціалу України в галузі переробки відходів. На жаль, у Закарпатті поки що не споруджено жодного сміттєспалювального заводу, лише в с.Яноші зведено лінію сортування відходів, яку ще не запущена на повну потужність. Також поки що не реалізовується роздільне збирання відходів, яке напряму негативно впливає на стан навколишнього середовища поблизу житлових районів, і яке так необхідне всім містам та селам нашого краю. Отриманий досвід від чехів ще й довів, як перероблені відходи є додатковим джерелом сировини, матеріалів та енергії для національної економіки країни, – резюмував Михайло Рівіс.
До слова, щороку в Україні утворюється понад 13 млн тонн ТПВ. Більше 95% цих відходів спрямовується на полігони та звалища. Більше 15% об’єктів захоронення відходів перевантажені та не відповідають санітарним нормам. Можливості розширення наявних полігонів суттєво обмежені.
Завтра, 15 вересня, закарпатська делегація долучиться до участі в урочистих заходах з нагоди відзначення 100-річчя від утворення, які відбудуться в Їглаві на площі Масарика.
Прес-служба Закарпатської облради