Оформлення довіреності: юристи розвінчали головні міфи
1 місяць ago admin 0
Довіреність — це юридичний інструмент, який надає можливість одній особі (представнику) вчиняти юридично значущі дії від імені та в інтересах іншої особи — довірителя.
Що правда, а що міф про довіреність в умовах воєнного часу — пояснили фахівці Юридичного порадника ВПО.
Довіреність може бути викладена не на бланку, а на звичайному білому папері
- Це правда.
Довіреність, викладена на білому НЕбланковому папері, яка містить реквізити нотаріуса (герб, найменування державного нотаріального контори/прізвище, ім’я, по батькові нотаріуса (приватного нотаріуса), розміщене на державному нотаріальному контори/приватного нотаріуса), скріплена його підписом та печаткою, на час військового часу та на 1 місяць після його скасування (закінчення) прирівнюється до такої, яка викладена на бланку нотаріального документа.
Для перевірки достовірності такої довіреності заінтересована особа звертається з її копією до відповідного нотаріуса, який зобов’язаний протягом двох робочих днів видати довідку про підтвердження або спрощення посвідчення ним такої довіреності.
Під час дії воєнного стану можна зробити довіреність онлайн
- Це міф.
Для оформлення перевіреності існує спеціальна процедура, яка включає в себе процедуру встановлення особи. Законодавством не передбачена можливість оформлення довіреності онлайн.
Законом України «Про нотаріат» встановлені певні правила для вчинення нотаріальних дій, в тому числі й посвідчення довіреності:
- вчиняються на робочому місці нотаріуса (крім спілкування, коли особа не може самостійно з’явитися до нотаріуса, наприклад, внаслідок важкої хвороби, закінчення покарання тощо — в такому випадку нотаріус виїжджає до особи);
- вчиняються лише в присутності їх учасників або їх уповноважених представників;
- вчиняються після встановлення особи, яка за ними звернулася;
- вчиняються після того, як нотаріус перевірити, чи може конкретна особа звернутися за вчиненням нотаріальної дії (наприклад, 14-річна особа, навіть маючи паспорт громадянина України, не має права продати належну їй квартиру) та чи усвідомлює значення своїх дій;
- реєструються в Реєстрі вчинення нотаріальних дій з проставленням особистого підпису особи, яка звернулася за вчиненням такої дії.
Довіреність можна оформити і за кордоном
- Це правда.
Громадяни України можуть звернутися за видачею довіреності до дипломатичного представництва України за кордоном АБО до компетентних органів держави перебування. Водночас у першому випадку слід врахувати обов’язковий попередній запис до дипломатичного представництва, а в іншому — вартість послуг та потребу подальшої легалізації документа в Україні.
Видавати довіреності на право розпорядження нерухомістю можуть тільки нотаріуси, включені до затвердженого Мін’юстом переліку
- Це міф.
Таке правило справді діяло, але відповідно до постанови Кабміну від 12 грудня 2023 р. № 1309 втратило чинність. Відповідно станом на сьогодні немає жодних переліків і можна звернутися за посвідченням довіреності до будь-якого нотаріуса на території України.
Довіреність можна зробити і на окупованій території
- Це міф.
Вчинення нотаріальних дій нотаріусами, робоче місце (контора), яке розташоване на тимчасово окупованій території, відповідно до переліку території , забороняється.
Джерело @
Finance.ua