Неприбуткова організація порушила вимоги щодо використання доходів: які наслідки
5 години ago admin 0
Доходи (прибутки) неприбуткової організації можна використовувати виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети та напрямів діяльності, які визначені у її установчих документах (пп. 133.4.2 ПКУ).
Водночас доходи неприбуткових релігійних організацій використовують також для здійснення добродійної діяльності, передбаченої законом для релігійних організацій, у тому числі надання гуманітарної допомоги, здійснення благодійної діяльності, милосердя.
Якщо неприбуткова організація недотрималась вимог, щодо використання доходів, то вона зобов’язана подати звіт про використання доходів неприбуткової організації за період з початку року (або з початку визнання організації неприбутковою) по останній день місяця, в якому вчинено таке порушення, у строк, визначений для місячного звітного періоду. При цьому порушниці доведеться сплатити суму самостійно нарахованого податкового зобов’язання з податку на прибуток (пп. 133.4.3 ПКУ).
Фахівці Головного управління ДПС у Чернівецькій області роз’яснили, що податкове зобов’язання розраховують виходячи із суми операції (операцій) нецільового використання активів. Таку неприбуткову організацію контролери виключають з Реєстру і вона стане платником податку на прибуток для цілей оподаткування з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення.
Також з наступного після порушення місяця і до кінця року така неприбуткова організація зобов’язана щокварталу подавати до ДПС податкову декларацію з податку на прибуток (з наростаючим підсумком), сплачувати податок та подавати фінансову звітність.
Уже з нового податкового року така порушниця подає податкову декларацію з податку на прибуток і фінансову звітність та сплачує податок на прибуток у порядку, встановленому розд. ІІІ ПКУ для платників податку на прибуток.
Якщо податківці встановили факту використання неприбутковою організацією доходів для цілей інших, ніж передбачені пп. 133.4.2 ПКУ, або з метою надання неправомірної вигоди під час вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.ст. 369, 3692 Кримінального кодексу України, прямо чи опосередковано (через третіх осіб), то незалежно від розміру неправомірної вигоди це спричинить виключення такої організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій і нарахування податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємств, штрафних санкцій і пені відповідно до ПКУ. При цьому податкові зобов’язання, штрафні санкції і пеню контролери нарахують уже з першого числа місяця, в якому вчинено таке порушення (пп. 133.4.4 ПКУ).
Водночас виплата компенсацій та інших виплат (у тому числі тих, що є додатковим благом) на користь працівників благодійної організації не є підставою для виключення такої благодійної організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій. Проте лише за умови, що такі компенсації та інші виплати пов’язані з реалізацією цілей і завдань такої благодійної організації і передбачені її установчими документами та/або організаційно-розпорядчими документами та не суперечать Закону «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05.07.2012 р. № 5073-VI. Розмір таких компенсацій та інших виплат у податковому (звітному) році не повинен перевищувати 25% суми понесених адміністративних витрат такої благодійної організації за звітний рік (пп. 133.4.41 ПКУ).
Джерело @
Liga.Zakon