„РОМИ ЗАКАРПАТТЯ НА ШЛЯХУ ІНТЕГРАЦІЇ В ГРОМАДЯНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО: АНАЛІЗ, ОЦІНКИ, ВИКЛИКИ”

5 місяців ago admin 0

У рамках роботи Міжвідомчої робочої групи з питань реалізації стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини 10 грудня в Центрі культур національних меншин Закарпаття відбулося засідання за круглим столом на тему: „Роми Закарпаття на шляху інтеграції в громадянське суспільство: аналіз, оцінки, виклики”.

Участь у засіданні взяли заступник голови обласної державної адміністрації Ольга Травіна, представники структурних підрозділів облдержадміністрації, територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади, лідери ромських громадських організацій та благодійних фондів.

Відкриваючи засідання, Ольга Травіна зазначила, що обласна державна адміністрація у межах наданих повноважень підтримує ромську спільноту області у задоволенні її етнонаціональних та соціальних потреб. Разом з тим, вирішення багатьох питань можливе лише завдяки спільній діяльності органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, ромських громадських організацій за участю міжнародних та європейських інституцій. Всі озвучені під час засідання пропозиції, зауваження і рекомендації щодо удосконалення роботи у цій сфері будуть враховані облдержадміністрацією у подальшій практичній діяльності.

Начальник управління національностей та релігій облдержадміністрації Олександр Лях поінформував присутніх про стан забезпечення прав ромської національної меншини в Закарпатській області.

Зі звітом про виконання плану заходів в області Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року виступив заступник голови Міжвідомчої робочої групи, депутат Ужгородської міської ради Мирослав Горват. Він наголосив на необхідності розроблення оптимального формату нового документу  щодо подальшої інтеграції ромів.

Заступник директора департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Наталія Омелянюк повідомила, що станом на 1 жовтня 2020 року в органах соцзахисту перебували 14 057 сімей – одержувачів соціальних виплат з числа ромського населення, що становить 14% від загальної кількості одержувачів різного виду соціальних виплат в області. Сума середньомісячних виплат громадянам ромської національності становить кожного місяця 40 мільйонів гривень. Причиною відмови у наданні соціальної допомоги громадянам ромської національності часто стає відсутність документів, що ідентифікують особу (паспорт, ідентифікаційний код).

Про пріоритети та шляхи ефективної політики інтеграції ромів в українське суспільство поінформувала голова Закарпатського благодійного фонду ромів „Благо” Елеонора Кулчар.

Сучасний стан щодо кодифікації  ромської мови в Україні окреслила присутнім громадська діячка, ромолог Євгенія Навроцька.

Головний спеціаліст департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Наталія Ігнатенко доповіла про сприяння доступу осіб ромської національної меншини до медичних послуг, надання стаціонарного лікування та екстреної медичної допомоги у державних і комунальних закладах охорони здоров’я області у процесі медичної реформи на Закарпатті.

Про успіхи і проблеми у відродженні та розвитку культурної спадщини ромської національної меншини розповів голова товариства музичної культури циган Закарпаття „Лаутарі” Вільгельм Пап.

Заступник начальника Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області Михайло Рак  поінформував  про паспортизацію ромського населення області.

В ході дискусії учасники засідання констатували, що для ромської спільноти області залишається актуальним питання поліпшення соціально-економічного становища її представників, підвищення загального рівня освіти, від якого залежить можливість здобути професію, а відтак – покращити життєвий рівень. Не менш актуальним є забезпечення рівного доступу ромів до системи охорони здоров’я й умов безпечного життя.

Для досягнення відчутних змін і суттєвого впливу на поліпшення життєдіяльності ромської громади Закарпаття, їх інтеграції в українське суспільство, учасники засідання за круглим столом рекомендували наступне:

  • взяти до уваги звіт про роботу Міжвідомчої групи з питань виконання в області плану заходів Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року та врахувати пропозиції учасників заходу;
  • у контексті поточних процесів реформ розробити оптимальний формат нового документа з подальшою інтеграцією ромів в українське суспільство, який має базуватися на аналізі та оцінюванні ризиків, що мають місце у ромських громадах із відповідним фінансовим обґрунтуванням вирішення наявних проблем;
  • провести аналіз соціально-демографічної ситуації ромських поселень, в ході якого ґрунтовно вивчити рівень виявлення проблем, що заважають інтеграційним процесам ромської меншини, та відповідно до цього визначити основні стратегічні напрями подальшої інтеграції, а також визначити методики та критерії, з допомогою яких можна перевіряти ефективність запропонованих заходів;
  • в умовах децентралізації вжити подальші заходи щодо узаконення земельних ділянок та неофіційних житлових поселень з метою їх включення до місцевих кадастрів та розвитку інфраструктури, а також забезпечення  доступу ромів до публічних послуг;
  • передбачати в планах соціально-економічного розвитку області на 2021-2025 рр., а також у місцевих бюджетах на 2021 рік, відповідне фінансування для реалізації заходів з питань інтеграції ромів в українське суспільство на місцевому рівні.

З метою реалізації державної політики щодо інтеграції ромської спільноти в українське суспільство актуальним є створення Кабінетом Міністрів України спільно з окремими країнами Європейського Союзу, що мають значний досвід у сфері вироблення і реалізації інтеграційної політики ромів, відповідної міждержавної консультативної групи, – зазначили учасники засідання. – Це дасть можливість впровадження міжнародної практики для вирішення ряду питань життєдіяльності ромської громади, в тому числі у сфері фінансового забезпечення державної стратегії ромів в Україні, зокрема у Закарпатті.

Під час засідання було вирішено започаткувати серію зустрічей з лідерами ромських організацій, під час яких кожну озвучену проблему розібрати детально і знайти шляхи вирішення.

У рамках роботи Міжвідомчої робочої групи з питань реалізації стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини …